Az emlőrák a nők egyik leggyakoribb betegsége. Magyarországon évente nagyjából 5500 új beteget diagnosztizálnak. Az orvosi ajánlás szerint minden 45 év feletti nőnek kétévente el kell mennie mammográfiás emlőrákszűrésre. 40 éves kor előtt viszont a sugárterhelés miatt még nem ajánlják, de másfajta szűrést így is tudunk végezni.
Az emlők önvizsgálata
Az első dolog, amit megtehetünk önmagunkért, ráadásul még orvosi segítség sem kell hozzá, az az emlők önvizsgálata. Egy egyszerű mozdulatsor, amit akár zuhanyzás közben, akár átöltözéskor elvégezhetünk magunkon. Fontos, hogy a menstruáció után 2-3 nappal végezzük el, és ismételjük meg minden hónapban.
Emlőultrahang
Az emlő első ultrahangos vizsgálatát a 25. életév körül kell elvégeztetni, amit orvosi javaslatra lehet későbbiekben megismételni, ha szükséges. 25 és 40 év között az alábbiakat tehetjük meg a nőgyógyászati daganatok megelőzése érdekében:
- Hüvelyi ultrahangos vizsgálat
- Pap-teszt, a méhnyakrák kiszűrésére. A hüvelyből és a méhnyakból vett sejtminták vizsgálatával
- HPV-szűrés
Mammográfia
40 és 50 éves kor között javasolt bizonyos időközönként az emlők mammográfiás vizsgálata is. Ez nem helyettesíti az ultrahangos vizsgálatot, hanem kiegészíti, az előzőekben felsorolt többi nőgyógyászati szűréssel együtt. Ezeket évente, kétévente érdemes megismételni, az orvos utasításainak megfelelően.
Megelőzés a mindennapokban
Hogyan őrizzük meg egészségünket? Először is ne becsüljük alá a táplálkozás és a mindennapi rutin jelentőségét. Az egészséges táplálkozás igenis fontos a daganatos betegségek megelőzéséhez: együnk antioxidánsokban gazdag élelmiszereket, és sportoljunk heti rendszerességgel, lehetőleg a friss levegőn. Futás, túrázás, lendületes gyaloglás mind-mind segít megőrizni szervezetünk egészséges állapotát.
Majdnem ugyanennyire fontos a pihenés, a megfelelő mennyiségű pihentető alvás és az életünket megnehezítő stresszes helyzetek mielőbbi megoldása.