Nem könnyű döntést hozni, ha a szemedről van szó. Az ember például óhatatlanul tart attól, hogy valami hiba csúszik be a műtét során, aggódik azért is, hogy fájni fog a beavatkozás, és nyugtalanítja, hogy vajon mikor és milyen kényelmetlenségek árán áll be véglegesen az éles látás. Elmondjuk, mire is számíts.
A kezelések teljesen biztonságosak
A legtöbb klinikán kétféle kezelés jöhet szóba: a PRK és a FEMTO. Korábban alkalmazták a LASIK eljárást is, ám mára ez elavulttá vált, és kockázatokat is hordoz, ezért a felelősségteljes klinikák listáján már nem szerepel. A PRK és a FEMTO megbízhatóságát senki nem kérdőjelezi meg a szakmában: a világon eddig több tízmillió beavatkozást végeztek el velük, és hazánkban is százezres nagyságrendű a sikeres PRK- és FEMTO-operációk száma, egyszóval nagyon jól kitapasztalt és bevált rutineljárásokról van. A te szempontodból van egy fontos különbség a kettő között: a PRK-lézerkezelések utáni első napokban idegentest-érzés, fényérzékenység és homályos látás jelentkezhet, ezért pár napot otthon kell maradnod a műtétet követően. A végleges látásélesség is lassabban áll be egy ilyen kezelésnél, és kontrollra is többször kell elmenned majd. Cserébe viszont olcsóbb, mint a FEMTO, aminél nincs kellemetlen érzés a szemedben a műtétet követő lábadozási idő alatt sem, és egy nap pihenő után már dolgozhatsz. A PRK-val kapcsolatban még annyit érdemes tudni, hogy az eljárás során egy mikrosebészeti eszközzel távolítják el a szaruhártya felső hámrétegét (körülbelül úgy kell ezt elképzelni, mint a bőrradírozást a kozmetikai kezelés előtt), vagyis mechanikusan is hozzáértek a szemhez. Azonban van már úgynevezett NO TOUCH változat is, ahol a beavatkozás minden mozzanatát egy szuper precíz lézer végzi, így fizikai kontaktus nincs a szemmel.
Apróbb előkészületek műtét előtt
A lézeres szemműtétek előtt rendszerint semmilyen extra felkészülésre nincs szükség a páciens részéről – tehát nem kell például éhgyomorral menned a klinikára. Pár dolgot azonban tarts be: lágy kontaktlencsét már ne hordj 7-14 nappal a műtét előtt (a kontaktlencse típusától függően), és a beavatkozásra vigyél magaddal kísérőt, vagy szervezd meg, hogy valaki érted jöjjön, mert hazafelé homályos lesz még a látásod a pupillatágító szemcsepp miatt. A műtét reggelén ne sminkelj, ne igyál kávát és alkoholt sem, és ha gyógyszert szedtél, arról tájékoztasd az orvosod. Vigyél magaddal egy 100%-os UV-szűrős napszemüveget is, mert ezt egy darabig hordanod kell majd a beavatkozás után.
Mintha csak egy normál szemvizsgálatra mennél
Ám mielőtt műtétre kerül a sor, egy alapos alkalmassági vizsgálaton kell részt venned. Ha ezt nem kínálják fel, akkor azonnal válassz másik intézményt a beavatkozáshoz! A gondos alkalmassági vizsgálat ugyanis előfeltétele annak, hogy a szemednek leginkább megfelelő eljárással javítsák a látásod. Ezek a vizsgálatok másfél-két órán át tartanak, és nem járnak kellemetlenséggel. A végén nemcsak azt fogják tudni a kezelőorvosaid, hogy milyen típusú beavatkozásra van szükséged, hanem azt is, hogy körülbelül mi lesz a kezelés várható eredménye. Ha ezek az eredmények megszülettek, akkor jöhet maga a műtét.
Gyorsan túl leszel rajta
Maga a műtét olyan gyors, hogy azt fogod hinni, hogy még csak az előkészületeknél tartanak, pedig már be is fejezték. Egy PRK-kezelés összesen például 5-6 perc, és a FEMTO sem több kb. 10 percnél. A műtétet végző csapat bemutatkozása, az adatok utolsó egyeztetése és az elhelyezkedés az ágyon majdnem tovább tart, mint maga a beavatkozás. (Csak érdekességként mondjuk, hogy egy dioptriát összesen 2 másodperc alatt korrigál a lézer. Jól olvastad: 2 másodperc. Ezt nyugodtan nevezhetjük szempillantásnyi időnek, igaz?)
Egyébként az „ügyfélbarát” klinikákon gondosan figyelnek arra, hogy a pácienst a lehető legkevesebb stressz érje: ennek érdekében a beavatkozást végző orvos folyamatosan mondja, hogy épp mit csinál a szemeddel, ami tényleg igen megnyugtató érzés.
A PRK-kezelés után feltesznek egy védő kontaktlencsét, amit majd a kontrollvizsgálaton, néhány nap múlva vesznek ki. FEMTO-kezelés esetén védő kontaktlencsére nincs szükség. Ha mindezen túl vagy, kézhez kapod a leleteidet, megbeszélitek a kezelőorvosoddal a kontroll időpontját, és már mehetsz is haza. Útban hazafelé ne felejtsd el kiváltani a szemcseppeket…
Pár nap, és mehetsz vissza dolgozni
A lábadozás nem tart majd sokáig. Egy FEMTO-kezelés után csak egy napot kell otthon maradnod, a PRK-nál viszont 5-6 napos pihenőre készülj. Fontos, hogy egy hónapig ügyelj arra, hogy por és füst ne érje a szemed. FEMTO-kezelés után 2 hónapig, PRK-kezelés után fél évig hordj 100%-ban UV-szűrős napszemüveget, ha szabadban tartózkodsz. Habár sokan ezt műtéttől függetlenül is betartják a szemük védelmének érdekében.
Nagyjából ennyi. Nem kevés, de nem is olyan sok ahhoz képest, hogy tökéletes látást kapsz érte cserébe…