Vakcina kisokos: ezek a Moderna vakcina mellékhatásai

nlc | 2021. Április 07.
A Moderna a vizsgálatok alapján az egyik legígéretesebb koronavírus elleni oltóanyagnak számít. Friss cikksorozatunkban összeszedtük, hogy miket tudunk az eddig engedélyezett vakcinák hatékonyságáról és mellékhatásairól.

Az mRNS-alapú Moderna vakcinát 2021. január 6-án engedélyezte az Európai Gyógyszerügynökség (EMA). Egyelőre Amerikában gyártják, a Pfizer, valamint az AstraZeneca mellett a vezető vakcinák közé tartozik. 2021-ben 1 milliárd adagot terveznek legyártani és eljuttatni belőle a világ számos országába, köztük az EU-ba, azaz hozzánk is.

Hogyan működik?

A technológiáját és működését tekintve a Pfizer vakcinájához hasonlóan ez is egy mRNS vakcina, amely lipid nanorészecskékkel történő bevitelt követően a vírus tüskefehérjéjét készítteti el a sejtjeinkkel – így alakítva ki az immunitást. A vakcinát két dózisban kapjuk, 28 nap eltéréssel.

Mit tudunk a Moderna vakcina hatékonyságáról?

Moderna vakcina (Fotó: nlc illusztráció)

Milyen mellékhatásokra számíthatunk?

Oltási reakció tekintetében, súlyos mellékhatásról eddig nem számoltak be. Főleg enyhe (oltási hely fájdalma, pirosodás, duzzanat) vagy közepes (fejfájás, izomfájás, láz) mellékhatásokra lehet számítani, amelyek 1-3 napos intervallumban elmúltak. 

A Virológia Pécs által közzétett összefoglaló szerint a jelenlegi vizsgálatok eredményei arra nem térnek ki, hogy azok, akik nem kapják meg a második dózíst, milyen arányban védettek. Ugyanakkor az adatok azt sugallják, hogy van esély egy elfogadható szintű védelem kialakulására akár egy dózis után is – természetesen ezt külön is vizsgálni kell.

Az nlc szerkesztősége buzdít mindenkit, hogy ha hívják, menjen és oltasson, fogadja el a vakcinát. A mellékhatások könnyed megfázásnak tűnhetnek a kórházi lélegeztetéshez képest. Ahogy azt rengeteg szakember megfogalmazta már: csak az oltással vethetünk véget a világszerte tomboló koronavírus-járványnak. 

Koronavírus vakcinákról érthetően:

Exit mobile version