Mint arról beszámoltunk, a Belügyminisztérium arra utasította a tankerületeket, hogy mérjék fel az intézményekben a gázról a fatüzelésre történő átállás mihamarabbi lehetőségét, kályhák beszerzésével. Időközben a tűzifa ára jelentősen drágult (ma már 30-40 vagy akár 60 ezer forintba is kerülhet köbméterenként), rengeteg helyen pedig készlethiány van.
“A rezsicsökkentésből kivették az oktatási intézményeket, ami azt jelenti, hogy piaci áron kell fizetni minden oktatási intézménynek és minden fenntartónak az energiaárak után. Ha a jelenlegi ütemben halad az áremelkedés, akkor ez azt jelenti, hogy egy nagyon komoly eladósodás elé nézhetnek az oktatási intézmények” – nyilatkozta a Fókuszban Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének az alelnöke.
Holoda Attila, energetikai szakértő szerint a belügyminisztériumi utasítás nem pontos. “Nem derül ki az, hogy az osztálytermekbe egyedi kályhákat akarnak-e berakni, mert ugye az osztálytermekben nincsen kéménykimenet, tehát ez megvalósíthatatlan. Hogyha pedig a meglévő kazánokat akarják átalakítani, akkor egy gázkazán kéményrendszere az teljesen más szabványnak felel meg, mint a tűzifával való fűtés, tehát gyakorlatilag olyan beruházási költségekre lenne szükség, ami jelenleg nem áll rendelkezésre sem az iskolákban, sem a tankerületekben, de gyanítom, hogy még az országban sem” – mondta el.
A Pedagógusok Szakszervezete mindezek nyomán azt feltételezi, hogy amennyiben nem sikerül az oktatási intézményekben az átállás, a hideg tantermek miatt meghosszabbíthatják a téli szünetet vagy rosszabb esetben visszaállíthatják az online oktatást a téli hónapokra.
Kiemelt kép: illusztráció, iStock