Az arcvakság egy rendkívül ritka betegség, mindössze az emberiség három százalékát érinti. Az amerikai Darthmouth College kutatói új tanulmányában felhívják a figyelmet arra, hogy szerintük lehetséges, hogy az úgynevezett hosszú Covid akár arcfelismerési problémákhoz is vezethet. Az azonban még nem világos, hogy a kutatásban szereplő 28 éves Annie-n kívül mások is elvesztették-e az arcfelismerő képességüket a fertőzés miatt – írja a Telex.
Annie még 2020 márciusában kapta el a koronavírust. Gyógyulása után 2020 júniusában láthatta újra a családját, ám nem volt képes azonosítani az apja arcát. Mivel a nő részmunkaidőben portrékat készít, észrevette magán, hogy egyre gyakrabban kell segítségért folyamodnia a referenciafotókhoz, mert már nem tudta megjegyezni a látottakat. Az arcvakságnak vagy más néven prozopagnóziának létezik veleszületett és szerzett formája is, Annie esetében nyilván az utóbbi állhat fenn. Társult probléma lehet, hogy a betegségben szenvedőknek sokszor okoz problémát, hogy általuk jól ismert helyeken eligazodjanak.
A kutatók teszteket végeztek a 28 éves nőn, arra voltak kíváncsiak, képes-e felidézni magában hírességek arcát, vagy összekeveri-e azokat idegeneket ábrázoló fényképekkel. A tesztje eredményeit aztán összevetették tíz hozzá hasonló korú nővel, és minden esetben Annie teljesített a legrosszabbul. A Covidja során a hosszú Covid olyan tünetei is jelentkeztek nála, mint a fáradtság és az agyköd.
Korábban olyan fertőző betegségeket hoztak összefüggésbe az arcvakság kialakulásával, mint a bakteriális agy- és gerincvelő gyulladás, valamint idegrendszert károsító Whipple-kór, de vezethet hasonló tünetekhez egy jobb agyféltekés agyvérzés is. Egy korábbi esetben szintén gyanakodtak már arra, hogy a páciens koronavírus következtében veszítette el az arcmemóriáját.