Az öregedéssel járó molekuláris változásokkal kapcsolatos kutatások szerint az ember két drasztikus előrelendülést tapasztal. „Nem csak fokozatosan változunk az idő múlásával, hanem valóban drámai változásokról van szó” – magyarázza Michael Snyder, a Stanford Egyetem genetikusa.
Kiderült, hogy a 40-es évek közepe, valamint a 60-as évek eleje a drámai változások időszaka, azaz átlagosan 44 éves korunkban, illetve átlagosan 60 éves korunkban öregszünk a leggyorsabban – állítják a szakemberek.
Snyder és kollégái az öregedés biológiáját vizsgálták, hogy jobban megértsék, milyen változások következnek be, hogy jobban kezelhessék az időskori betegségeket. Észrevették, hogy egyes betegségek (mint például az Alzheimer-kór és a szív- és érrendszeri betegségek) esetében a kockázat az idő múlásával nem fokozatosan, hanem egy bizonyos életkor után meredeken nő.
Arra jöttek rá, hogy az emberi szervezetben két különböző szakaszban nagyon egyértelmű változás figyelhető meg sokféle molekula bőségében: a változások a 40-es évek közepén, majd a 60-as évek elején tetőztek.
- Az első csúcs, a 40-es évek közepe tipikusan a nőknél a menopauza vagy perimenopauza kezdetére esik, de ugyanebben az életkorban a férfiaknál is jelentős molekuláris változások következtek be.
- A 60-as évek eleji csúcs a szénhidrát- és koffein-anyagcserével, a szív- és érrendszeri betegségekkel, a bőrrel és az izmokkal, az immunrendszer szabályozásával és a veseműködéssel függött össze.
(via)
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock