Társkeresés futószalagon: így találj párt anélkül, hogy kiégnél a randizásban!

Sz.Cs. | 2024. November 24.
Az évek során már több kutatás is alátámasztotta, hogy nemcsak a munkából, hanem a randizásból is ki lehet égni. A Z generáció 79 százaléka arról számolt be, hogy mentálisan és érzelmileg is kimerültnek érzi magát az online randizástól. De vajon hogyan lehet úgy áthidalni ezt az időszakot, hogy közben ne menjen el a kedvünk örökre a randizástól?

Talán 2014 lehetett, ez a hatodik Tinder-randim volt csak abban a hónapban. Észre sem vettem, mennyire kimerítő ez a fajta futószalag-randizás: ez nem az a fáradtság, amit az ember a bőrén érez, inkább apátia, közöny” – fogalmazta meg kollégánk azt az érzést, amivel jelenleg rengetegen szembesülnek.

Az internetes társkeresők a ’60-as évek közepén jelentek meg, és alig két év leforgása alatt szinte a feje tetejére állt minden – legalábbis, ami a randizási szokásokat illeti. Aki huzamosabb ideig volt fent a Tinderen vagy más társkereső alkalmazásokon, az biztosan tudja, hogy egy idő után szinte elkerülhetetlen a kiégés érzése. Persze akadnak olyan sikersztorik, amik meggyőznek minket arról, hogy nincs lehetetlen. A személyes környezetemben is van olyan, aki egy Tinder-randin találta meg a leendő férjét, és azóta is boldog házasságban élnek. A baj csak az, hogy ilyen tündérmesébe illő történetekről egyre ritkábban lehet hallani. 

A kutatások szerint valóban ki lehet égni a randizásból

A Forbes Health és a OnePoll kutatása nem olyan régen alátámasztotta, hogy egyre többen érzik magukat kiégve a randizás miatt. A felmérés szerint a Z generáció 79 százaléka számolt be arról, hogy mentálisan és érzelmileg is kimerültnek érzik magukat, miközben a végtelen mennyiségűnek tűnő profilokat próbálják átnézni. A szakemberek szerint

miközben sok fiatal igyekszik megtalálni a szerelmet, az állandó interakció, a valódi kapcsolatok hiánya és az online jelenlét megviseli őket.

Mark Travers pszichológus a PsychologyToday oldalán azt írja, hogy ez hosszú távon frusztrációhoz és kimerültséghez vezethet. A szakértők szerint a kiégés hátterében számos ok állhat. Ilyen lehet például: 

De hogyan lehet úgy áthidalni a kiégést, hogy közben megőrizzük a mentális egészségünket, nyugalmunkat, mellette pedig ne menjen el a kedvünk örökre a randizástól?

Fotó: Getty Images

5 tipp, hogy elkerüljük a kiégést

Érdemes korlátozni a társkereső applikációkon töltött időt 

A szakértők azt mondják, hogy az érzelmi kimerülés elkerülése érdekében fontos korlátozni a társkeresők használatát egy konkrét időintervallumra. Például megszabhatjuk magunknak, hogy 30 percnél tovább nem maradhatunk az oldalon. Elmondásuk szerint, ha rendszeresen szünetet tartunk a használatukban, az segíthet a mentális és az érzelmi jóllét visszaállításához. 

Maradjunk hűek önmagunkhoz 

A szakértők szerint – hasonlóan a közösségi médiához – a társkereső appokon is hajlamosak az emberek arra, hogy másokhoz hasonlítsák magukat, azonban ez hamar érzelmi kimerüléshez vezethet. Ezek az alkalmazások gyakran olyan érzést keltenek, mintha egy „versenypályán” lennénk, ahol mindenki a tökéletességre törekszik. Ez az idő előrehaladtával megfelelési kényszerré alakulhat át, így fontos, hogy olyan profilt hozzunk létre, amely tükrözi, hogy kik is vagyunk valójában. 

Fontos feltenni a kérdést: unalomból randizunk vagy tényleg komolyak a szándékaink? 

A pszichológusok szerint a kiégés elkerülésének alapja, hogy megértsük és realizáljuk, hogy miért is szeretnénk elmenni egy randira. Az ember ugyanis könnyen beleeshet abba a hibába, hogy unalomból megy el egy találkozóra, vagy éppen azért, mert fél a magánytól. Véleményük szerint fontos feltenni az alábbi kérdéseket: 

Csak az első találkozó után vonjunk le következtetéseket 

Sok felhasználó számolt be arról, hogy becsapottnak és csalódottnak érezte magát, miután érzelmileg elkötelezte magát a másik fél iránt, még akkor is, ha nem is találkoztak élőben. Később persze kiderült, hogy az illető nem volt tisztességes. Az online megtévesztés elkerülése érdekében fontos, hogy csak azután vonjunk le következtetéseket és köteleződjünk el, ha partnerünkkel már személyesen is találkoztunk. 

Regeneráció, regeneráció, regeneráció! 

Ahogyan a munkában sem lehet elégszer hangsúlyozni a pihenés fontosságát, úgy az online társkeresésben sem. A munkahelyi kiégésnek, illetve a randizásból való kiégésnek is egyetlen közös nevezője van: a túlhajszoltság. A New Media & Society 2024-es tanulmánya szerint, ha rengeteg időt és energiát fektetünk a randizásba, de mégis zsákutcába kerülünk, az egy nyomasztó érzést hoz maga után. Sokat segíthet, ha tartunk egy kis szünetet, hogy magunkra koncentrálhassunk. Ez persze nem azt jelenti, hogy örökre vége a randizós időszakunknak, pusztán annyit, hogy időre és térre van szükségünk.

Fotó: Getty Images

Menjünk vagy maradjunk?

„A társkereső alkalmazásokat az Amazonhoz vagy a Facebookhoz lehetne hasonlítani. A könnyű elérhetőségnek köszönhetően ezeknek az alkalmazásoknak a használata általánosabbá vált, mint az, hogy a való életben ismerjük meg az embereket” – mondja Nora Padison szakmai tanácsadó a BBC-nek.

A szakértő azt is hozzátette, miszerint a koronavírus-járvány hozzászoktatta az embereket az online interakciókhoz, éppen ezért azt érzik, hogy online kell „megszűrniük” randipartnerüket még a találkozó előtt. Persze ehhez érdemes hozzátenni azt is, miszerint akadnak olyanok, akiknek sokkal nehezebb a fizikai térben ismerkedni. A Bumble párkapcsolati szakértője, Caroline West azt javasolja, hogy a társkereső alkalmazásokat komolyabb szándékkal közelítsük meg. 

„A Bumble-ön az emberek többsége azt mondja, hogy most már sokkal nyíltabban beszélnek a partnereikkel arról, hogy mit szeretnének” – összegezte West. Azt is hozzátette, hogy érdemes a beszélgetéseket maximum két-három emberre korlátozni. Fontos, hogy a mennyiség helyett inkább a minőségre koncentráljunk. A szakértő szerint a Bumble rendelkezik egy olyan funkcióval is, amely lehetővé teszi, hogy ideig inaktívvá tegyük a profilunkat. Néhányunknak pedig éppen erre a szünetre van szüksége. Padison szintén azt javasolta azoknak az ügyfeleinek, akik a kiégéssel küzdöttek, hogy a randizás helyett inkább szánjanak időt az önfejlesztésre. 

Exit mobile version