nlc.hu
Egészség
Pupilla méretének változása imprinting folyamat során

Döbbenetes felfedezés: a pupilla méretén múlik, melyik emléked jut eszedbe

Az, hogy alvás közben milyen méretet vesz fel pupillánk befolyásolja az emlékezet alakulását.

Miközben testünk minden éjjel regenerálódik alvás közben, az agy folytatja a munkát: átvizsgálja a nap eseményeit és szelektálja őket. Pupillánk pedig sokkal többet árul el erről a folyamatról, mint eddig gondoltuk – írja a Science Alert. A kutatókat régóta foglalkoztatja az emlékezet működése, az pedig különösen, hogy hogyan dolgozzuk fel az új emlékeket anélkül, hogy összemosódnának a régiekkel.

A Cornell Egyetem kutatói agyi aktivitást mérő

elektródákat és apró szemmozgás-figyelő kamerákat erősítettek egerek fejére, majd figyelték őket új feladatok tanulása valamint éjszakai alvásuk során. Az alvás közbeni agyi működés vizsgálatához a kutatócsoport az egerek egyik különleges tulajdonságát használta ki: szemeik ugyanis bizonyos alvási szakaszokban félig nyitva maradnak. Kiderült, hogy az alvó egerek időbeli struktúrája változatosabb és jobban hasonlít az emberek alvási szakaszaihoz, mint eddig gondolták.

Az egerek alvását különböző pillanatokban

megszakították, majd később tesztelték, mennyire jól emlékeztek az általuk megtanult feladatokra. A kutatók azt tapasztalták, hogy amikor egy egér belép a nem-REM alvás egyik alszakaszába, a pupillája összeszűkül. Itt aktiválódnak és szilárdulnak meg a nemrégiben tanult feladatok, azaz az új emlékek. Ezzel szemben a régebbi emlékek akkor ismétlődnek és integrálódnak, amikor a pupilla kitágul. Az alvás mély szakasza alatt a pupillák perceként összehúzódnak, majd visszatágulnak eredeti, nagyobb méretükre, ismétlődő ciklusokban.

Az eredmények megválaszolhatják,

miért nem törlődnek a régi emlékek az új emlékek megszilárdításakor; például, miért lehet megtanulni zongorázni anélkül, hogy elfelejtenénk, hogyan kell biciklizni. Feltételezhető, hogy az alvás és a pupilla mozgása fontos az emlékek raktározása, kategorizálása során. „Az eredmények szerint az agy képes különböző kognitív folyamatokat párhuzamosan végezni alvás közben, elősegítve a folyamatos tanulást anélkül, hogy azok zavarnák egymást” – hangsúlyozzák a kutatók.

Eddig sok vita zajlott arról, milyen módon illeszkednek az új emlékek a régiek közé alvás közben. Most kiderült, hogy ha a memória tárolására hatással lévő SWR hullámokat blokkolják az egerek összehúzódó pupilla-stádiumai során, akkor az egerek képtelenek lesznek új dolgok megjegyzésére. Emiatt feltételezhető, hogy egy köztes időskála választja el agyunkban az új tanulást a régi tudástól. A kutatás eredményei segíthetnek egy

agyműködést figyelő, memóriát fejlesztő eszköz

kifejlesztésében is. Az alvás agyunk egészségében, a memória feldolgozásában is kulcsfontosságú – hangsúlyozzák a SomnoCenter Alvászavar Központ szakorvosai. Az alvás során szervezetünk regenerálódik, agyunk pedig a hosszútávú memóriába raktározza az információk egy részét. Ha szervezetünk nem jut elegendő mennyiségű és minőségű alváshoz, az rontja kognitív képességeinket, figyelmünket, reakcióidőnket. Agyunk frissessége tehát az alvás mennyiségének és minőségének függvénye. Tartósan fennálló alvászavar esetén mindenképp forduljunk szomnológus szakorvoshoz, aki segíthet feltárni a háttérben meghúzódó – akár szervi, akár lelki – okokat, majd a kivizsgálást követően kezelési tervet készít a probléma megoldására. 

Kép: Spotlightmédia

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top