Náthás vagy, fáj a torkod és berekedtél? Ha szeretnél hamarabb meggyógyulni, érdemes a gyógynövényeket és néhány házi praktikát is bevetned a siker érdekében!
Inhalálás
A megfázás régóta ismert gyógymódja az inhalálás. A forró vízgőz belélegzése megnyitja a légutakat, ami felér egy megváltással, ha eluralkodott rajtunk a nátha. Arra ügyelj, hogy a víz ne legyen túl forró, vagyis amikor felteszed a tűzhelyre melegedni, akkor vagy ne hagyd, hogy felforrjon, vagy várj, amíg visszahűl egy kicsit, mert könnyen megégetheted a tüdődet. Arra is ügyelj, hogy biztonságos helyre tedd a lábast vagy a tálat, ami fölé hajolsz, nehogy megbillenjen, és leforrázd magad.
Ahhoz, hogy az inhalálás igazán hatékony legyen, csepegtess a vízbe hurutoldó kámfort vagy eukaliptuszt: néhány belélegzés után rövid időn belül könnyebbé teszik a légzést. De nemcsak az illóolajukat használhatod eredményesen: az is megoldás, ha kámfor és eukaliptusz tartalmú kenőcsöt kensz a mellkasodra, és utána betakarózol.
Fokhagyma, gyömbér és sós víz
Az inhalálás mellett a sós vizes gargarizálás a másik olyan gyógymód, amit biztos, hogy szinte minden családban ismernek. A sós vizes oldat elfolyósítja a nyákot és ha még az elején sikerül elcsípnünk a náthát, könnyebben kigyógyulhatunk belőle. Tény, hogy nem ez a legkellemesebb módszer, de ha napjában 2-3 alkalommal gargalizálsz, akkor sokat tehetsz a felépülésed érdekében. A sós vizes oldathoz a helyes arányok a következők: 1,5 dl langyos vízbe 1 teáskanálnyi tengeri sót keverj.
Ha nem rettensz meg az erőteljesebb ízektől, akkor vágj apróra 2-3 gerezd fokhagymát, és egyszerűen kanalazd be. A fokhagyma íze magában nem a legkellemesebb, de cserébe antibakteriális hatással is rendelkezik. Ha azonban nem szeretnéd, hogy az egész szoba fokhagymától illatozzon, próbáld ki a gyömbért, ami hasonló hatással bír. Reszelj le egy 4-5 centis darabot, és ha túl csípős, vagy markáns az íze, csorgass rá mézet, majd edd meg. Nemcsak náthára, hanem torokfájás enyhítésére is használható természetes gyógymód.
Gyógynövények
Ha fáj a torkod és köhögsz, készíts kakukkfűből és zsályából teát. Mindkettő köptető, hurutoldó hatású. De az eukaliptusz- és a mentatea is igazi jolly joker a megfázásos időszakban, hiszen hatásukra úgy érezzük, szabadabban áramlik a levegő. A megfázásos időszakban érdemes beszerezned néhányat olyan gyógynövényekből is, mint a szurokfű, a kamilla és az izlandi zuzmó – akár a torkod fáj, akár berekedtél. Sőt, akár teakeveréket is készíthetsz belőlük. A teákat bátran ízesítsd mézzel, így nemcsak finomabbak lesznek, de a fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatású finomsággal tovább erősítheted a hatásukat.
MAT-HU-VICKS-19-000013