Ha már az embrió ennyire érzékeny a „környezetére”, akkor beláthatjuk, hogy nagy hiba a cseperedő gyermek alulbecsülése. Döbbenetes megfigyelésekre képesek, felnőtteket megszégyenítő kombinációs képességekkel rendelkeznek, és az őket érő – akár pozitív, akár negatív – élmények nagyon mélyen elraktározódnak.
A gyerekek fizikai bántalmazásával a felnőtt elismeri gyengeségét, hisz azt a megoldást választja, ami a legegyszerűbb, de egyáltalán nem célravezető. Sőt, olyan hosszú távú következményei is lehetnek, hogy bár a szenvedő alany erősen elhatározza, hogy ő a saját gyerekét nem fogja verni, mikor konfliktushelyzet adódik, a sokszor megélt és berögződött minta kerül elő a probléma megoldására.
Kultúrától és az adott ország fejlettségétől függően alakul a gyerekek kizsákmányolása, akár gazdasági, akár szexuális értelemben. Zárt világnak számít ebből a szempontból a Közel-Kelet, Afrika és Dél-Amerika egyes részei, ahol nem tud érvényesülni a fejlett országok nyomása. Hihetetlen méretekben virágzik a gyermekprostitúció, jól jövedelmező a gyermekek munkára fogása és emellett 300000 gyerek él katonaként, besorozva.
Az állam megpróbálja bizonyos kedvezményekkel megkönnyíteni azok helyzetét, akik gyereket vállalnak (hazánkban ilyen a GYES, GYET, anyasági támogatás, családi pótlék, iskoláztatási támogatás), de még így is sokszor bűvészmutatványnak tűnik az anyagi háttér előteremtése. Sokan erre hivatkozva nem is vállalnak gyereket.
Elszörnyedünk annak hallatán, hogy csak az elmúlt évtized háborúinak 2 millió gyerek áldozata van, 12 millióan lettek hajléktalanok, 1 millióan árvák. Egy rossz családi háttérrel rendelkező gyerek nem válik a statisztikák részévé, de ő is ugyanúgy szenved.