A fogászati implantátum olyan művi foggyökér, amelyet a fogorvos azért ültet az állcsontba, hogy arra koronát, hidat, vagy műfogakat rögzítsen.
1. A 100 % titán implantátum beültetés előnye, hogy a csontszövet képes összenőni a beültetett anyaggal, nem alakul ki allergia, és ezért kilökődés sem történik.
2. Minden olyan esetben, amikor csak egy vagy két fog hiányzik, nem szükséges ép fogak lecsiszolásával hidat készíteni.
3. Rágófoghiány esetén kivehető részleges műfogsor helyett rögzített pótlás, vagyis híd készíthető, ami kényelmesebb és könnyebben kezelhető.
4. Fogatlanság esetében már kisszámú implantátummal olyan műfogsor készíthető, amely nem mozdul el rágás vagy beszéd alatt. A foghiányos állcsontgerinc állapotától függően, adott esetben több implantátum behelyezésével akár híddal is pótolhatók a hiányzó fogak.
5. Megelőzi a fogelvesztés után elkerülhetetlen csontlebontódást.
Műtét előtt belgyógyászati kivizsgálás és laboratóriumi vizsgálatok szükségesek. Az implantáció nem elvégezhető cukorbetegség, vérzékenységi zavarok és bizonyos általános betegségek esetében. A műtét után a dohányzást kerülni kell. Az implantátum csak gyulladásmentes területre ültethető be.
Az implantáció után nagyon fontos a megfelelő szájhigiéne, hiszen ha az újonnan beépített fogunkra fogkő telepszik, majd az gyulladást idéz elő, az implantátumot könnyen elveszthetjük. A fogmű jellegétől függően szükség lehet speciális eszközök, mint pl. fogköz tisztító kefe, superfloss, fogselyem használatára is.