nlc.hu
Egyéb
A természet jósai

A természet jósai

A fecskék alacsonyan repülnek, ha esik a légnyomás. Az õzek és a jávorszarvasok lejönnek a hegyekbõl, és menedékbe húzódnak, ha szeles idõ várható. Egyes fák levelei felcsavarodnak vihar elõtt. Csak kicsit kell figyelned, és elõre tudni fogod, lesz-e esõ holnap.

  • Az alacsony légnyomás befolyásolja a tehenek emésztőrendszerét. Ez abban nyilvánul meg, hogy nem akarnak kimenni a legelőre, s lefekszenek.



  • Néhány madár rikoltása – holló, liba – süllyedő légnyomás esetén sokkal szaporább, mint egyébként. Néhány nyúlfajtától kezdve a csörgőkígyókon át bizonyos halfajokig vihar előtt jól „telezabálják” magukat, hogy akár hosszabb időre is menedékbe bújhassanak.



  • Néhány növény bezárja szirmait, mikor megnő a páratartalom, így az eső nem mossa el a pollent. A nagyobb páratartalmú levegőben jobban terjed a hang. Megfigyelték, hogy eső előtt jobban lehet hallani a távoli templomharangok hangját.



  • A légnyomás esése sok embernél valamilyen testi/lelki panasszal is összefügg. Például fej-, fogfájásra panaszkodnak, ízületi panaszok jönnek elő, esetleg valamelyik régebben törött testrész fájdul meg.



  • Alacsony légnyomás esetén a repülő rovarok a talaj közelében maradnak. A tücsökciripelésből is lehet következtetni a légnyomásra.

    Ezek az időjárás előrejelző módszerek általában rövid távra szólnak, s nem is százszázalékos biztonságúak.


    A meteorológusok is használják a következőt:

    Például egy a magasban megjelenő fátyolfelhő(cirrus) gyakran légnyomáscsökkenéshez közeledtét jelzi. Ezután vastagabb középmagasságú rétegfelhő jelenik meg, s utána a kis magasságú csapadékfelhő. Ezek a felhők többórás kitartó esőt hoznak a melegfront átvonulása előtt.
  • Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

    Címlap

    top