Ha egyszer rászánod magad, hogy gyakorlatlan túrázó létedre az erdõbe merészkedj, jobb ha tisztában vagy néhány alapvetõ szabállyal, amiket érdemes betartanod, nehogy bajba vagy kellemetlen helyzetbe kerülj.
A probléma rögtön ott kezdődik, hogy az a zsák, amit otthon még könnyűnek éreztél, néhány órás gyaloglás után már sokkal nehezebbnek fog tűnni. Főleg ha hegynek felfelé vitted. Nem elég tehát otthon a szobában kipróbálni, hogy elbírod-e, ott inkább könnyűnek kell érezned.
Mindig olyan cipőt válassz, amiben biztosan tudsz sokat járni. Ha már az út elején feltöri a lábad, képzeld el milyen érzés lesz később.
Ha erdőben táborozol, és éjszakai sétára indulsz, jól jegyezd meg az utat, mert igen kellemetlen lesz a sátrat keresni a sötétben.
Soha ne gyújts tüzet gyúlékony dolgok közelében! Keress inkább egy kialakított tűzgyújtó helyet, vagy olyan sziklás területet, ahol biztosan nem gyulladhat ki semmi.
Mindig jól gondold át, kit viszel magaddal. Ügyelned kell állóképességére, mert ha sokkal kevésbé bírja a tempót, mint a csapat, akkor mindenkit visszatart, ha pedig jobban bírja, ő lesz elégedetlen. De az állóképességen kívül nagyon fontos a személyiség is. Nem is kell társadnak kiállhatatlannak lennie, elég egy kis eltérés, és már tönkreteheti a társaság hangulatát.
Ne vállalj felesleges kockázatot! Mindig csak olyan terepre menj, amiről tudod, hogy megbirkózol majd vele. Elég kellemetlen dolog egy hegyi ösvény közepén rádöbbenni, hogy innen bizony se előre, se hátra.
Lehetőleg csak olyan élelmet vigyél magaddal, ami biztosan nem fog megromlani, és nem túl nehéz, sem súlyra, sem ételként. De egy könnyű leves sem túl praktikus.
Ha kullancsveszélyes helyekre indulsz, jobb, ha beoltatod magad, mert különben igen komoly betegségeket kaphatsz.
Szintén hasznos dolog, ha viszel magaddal rovarriasztót, különösen szúnyogok ellen, mert igaz, hogy azok nem veszélyesek, de igen kellemetlenek tudnak lenni.