A mesterséges anyagoknak megvan azonban a maga helyük fejlett világukban, és lehet őket ésszerűen önmagunk és a természet károsítása nélkül használni. Jó élő példa erre az integrált növényvédelem, ahol a különböző, így biológiai, fizikai és kémiai növényvédelmi technológiákat együtt hatékonyan alkalmazzák.
Érdemes megjegyezni, hogy a gyógynövényeket nem csak házilag alkalmazhatjuk sikeresen, hanem a gyógynövények gyógyszeripari felhasználása is igen jelentős.
Ezen gyógynövények házilag történő felhasználása általában veszélyes is lehet, mert hatóanyagaik erősek, komoly élettani folyamatokat befolyásolnak. A helyes időben és mennyiségben történő alkalmazásuk mindenképpen orvosi felügyeletet kíván. Az ipari feldolgozás ezt nagyban megkönnyítette, hiszen a pontos adagolhatóság is lehetővé vált a „kapszulákon” keresztül. Ilyen gyógyszeripari növény például az ópiumtartalmú mák, melynek felhasználása részben a fájdalomcsillapítás területén történik, vagy a glikozid-tartalmú gyűszűvirág, mely alkalmazása jelentős a szívbetegségek gyógyításában.
A gyógynövények házilag történő felhasználása 3 fő területen, így a megelőzés (érrendszeri betegségek, megfázás, stb.), enyhe lefolyású betegségek (megfázás, gyengeség, nyugtalanság, álmatlanság, stb.), rehabilitáció (mérgezés, stb.) jelentős. Ezeken a területeken a különböző gyógynövényes terápiák önmagukban is sikeresek lehetnek. Más megbetegedések esetén a gyógynövényeket inkább a gyógyszeres kezelést kiegészítve használjuk, tüneti kezelésre, mellékhatások elkerülésére, stb.
Jobbulást!