Vannak olyan emberek, akiknél ezek az érzések sokkal gyakrabban jelentkeznek, főleg azoknál, akik hosszú időn keresztül nem kezelik betegségüket.
Az asztma általános érzelmi velejárói a következők:
• depresszió és alacsony önértékelés
• önbizalomhiány
• bosszúság, düh, harag
• pánik és félelem – különösen az asztmás rohamtól
A harag és a csalódottság szintén gyakori érzés az asztmások körében. Amennyiben észleli magán ezeket a tüneteket, próbálja megkeresni a bajok gyökerét, és keressen olyan tevékenységet, melynek segítségével könnyen levezetheti dühét. A betegség feletti kontroll érzése segíthet legyőzni és eloszlatni a haragot, amit az asztma miatt érez. Ebben fontos szerepe van a megfelelő gyógyszeres kezelésnek és az olyan egyéb – a betegség kézben tartására, a rohamok megelőzésére – irányuló tevékenységeknek, mint például a folyamatos légzési gyakorlatok végzése.
Sok asztmás beteg megpróbálja elhárítani a panaszokat, és ezáltal csökkenteni betegségtudatát. A tünetek jelentőségének alábecslése azonban súlyos következményekhez vezethet, hiszen ily módon a beteg nem veszi komolyan a folyamatos kezelést, gyakran el is hanyagolja azt. Éppen ezért nagy jelentőségük van azoknak az inhalátoroknak, melyek kevésbé hasonlítanak a hagyományos gyógyszerekhez, és ezáltal sem növelik az asztmás betegségtudatát. Ilyen például a Diskus porinhalátor, ami vidám, színes külsejével egyáltalán nem fokozza a betegségtudatot.