Hát túl sok mindent nem. Szaporodásához szükséges feltételek: nedvesség, sötét, meleg, szénhidrátok, levegő.
Ami még segít a gombáknak:
A teljesség igénye nélkül: Fokozott izzadás, helytelen táplálkozás, illetve emésztési zavarok, vitamin- és/vagy nyomelem-hiány, cukorbetegség, keringési zavarok, vérszegénység, különböző gyógyszerek, pl. széles spektrumú antibiotikumok, fogamzásgátlók.
Hol juthatsz hozzá?
A meleg, nedves környezet kedvez a gombák szaporodásának. Ezért a strandok, uszodák, edzőtermek, és azok közös zuhanyozói veszélyes fertőzőforrások lehetnek.
Hogyan terjed a gomba egyik emberről a másikra?
Az elhalt hámsejtek a bőr felszínéről folyamatosan leválnak, ezek a gomba-spórákat is tartalmazó szarulemezek kikerülnek a környezetbe, így az egyik emberről a másikra közvetlen kontaktus révén, illetve textíliák, cipők, stb. révén adhatók át, illetve kaphatók meg.
Hogyan ismerhető fel a gombásodás?
A felszíni fertőzés kezdetén általában nem okoz tüneteket a gombák megtelepedése, később azonban a fertőzött területeken a bőr színe megváltozik, hámlás, berepedezések, hólyagocskák, gennyes hólyagocskák jelennek meg, sokszor kellemetlen viszketés kíséretében.
Hol bukkan fel leggyakrabban?
A bőrgombák egy része a lábon, leginkább a lábujjak között, a talpon, a körmökön telepszik meg. Igen gyakran van gombásodás a hajlatokban, — ágyékban, hónaljban, a mell alatti területen, stb. — és a nyálkahártyákon is szívesen telepednek meg, pl. hüvelygombásodás esetén. A legtöbb esetben a fejbőr korpásodásában is szerepet játszanak a gombák.
Hogyan előzhető meg a gombásodás?
Szabadulási út:
Bármilyen szokatlan elváltozást tapasztalunk a bőrünkön, minél hamarabb fordulj bőrgyógyász szakorvoshoz! A korai felismerés és kezelés esetleg több hónapos kellemetlenségtől kímélhet meg.