A fokozott gázosság kellemetlen, s bizonyos emésztőrendszeri betegségeknek valóban gyakori kísérő jelensége, de tisztában kell lenni azzal, hogy a gyomorban és a belekben rendesen is keletkeznek gázok, amelyeknek egy része „kikívánkozik” a testből. Az elfogyasztott étkek milyenségétől és mennyiségétől függően naponta 400-1200 milliliter gáz távozik a végbélen keresztül, átlagosan tizenhét szellentéssel.
|
Honnan származik ez a nem elhanyagolható gázmennyiség? Étkezés közben a táplálékkal levegőt is nyelünk. Különösen a feszültebb fiatalok között gyakori a levegőnyelés (aerofágia), amely kellemetlen gyomorfeszülést okoz. A szénsavas italok fogyasztása után is hasonló történik, s ilyenkor böfögéssel szabadul meg az ember a lenyelt levegőtől. A levegővel – összetételének megfelelően – főleg nitrogén kerül a tápcsatornába. A gyomorban végbemenő folyamatok során szén-dioxid keletkezik. A vastagbélben a bélbaktériumok erjesztik a szénhidrátokat, s ennek eredményeként hidrogén, szén-dioxid, metán és egyéb gázok keletkeznek. Ezek részben felszívódnak, részben bélgázként távoznak. Az utóbbi ugyanolyan élettani jelenség, mint a székelés.
Míg bizonyos népeknél az étkezés utáni böffentés a jóllakottság és a megelégedettség jele, ugyanez Európában több mint illetlenség.
Az orvosi gyakorlatban az az egyik legfontosabb teendő, hogy megállapítsák a rendes értékeket. Ennek figyelembevételével nem olyan abszurd, hogy a szellentések számának a felső határértéke huszonöt. Így a panasz jobban megítélhető, értékelhető. A puffadás közismerten szubjektívabb panasz, ám a mértéke a különböző vizsgálatokkal – a has megtapintásától az ultrahangvizsgálaton át a hidrogénkilégzési tesztig – megállapítható. A beteg panaszait mindig komolyan kell venni, de más megítélés alá esik egy fiatal, magát egészségesnek érző nő, mint egy idősebb, fogyásról és székelési zavarról beszámoló páciens.
|
Ha egy fiatal ember csupán böfögésre panaszkodik, amely nem jár semmilyen emésztési zavarral, akkor elég biztosan kijelenthető, hogy nincs emésztőszervi betegsége, hanem levegőnyelés, dohányzás, rágógumizás, szorongás, esetleg orr-garat eredetű elváltozás okozza a panaszát. A gyomorégés és a felböfögött savas anyag viszont arra utal, hogy az emésztőrendszerben kell keresni a baj okát. Nagymérvű puffadás és a rendesnél fokozottabb bélgázürítés esetén megokolt az alapos kivizsgálás. Ilyenkor laboratóriumi képalkotó- és tükrözéses (endoszkópos) vizsgálatokra egyaránt szükség lehet.