A policisztás petefészek szindróma öt-tíz százalékos gyakorisággal fordul elő a fogamzóképes nők körében. A hormonzavarok közül leggyakrabban ez a rendellenesség okoz elhízást.
– A betegséget részben a pajzsmirigy működési elégtelensége, részben a mellékvesekéreg hormontermelő zavara, részben szénhidrát-anyagcserezavar okozza – mondja dr. Szendei György szülész-nőgyógyász, endokrinológus, a SOTE I. számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának osztályvezető főorvosa. – A betegek nagy részénél inzulinrezisztencia, azaz az inzulin iránti érzéketlenség alakul ki. A súlynövekedés mellett hajhullás, fokozott szőrnövekedés jelentkezik, az arcbőr zsírosodik, pattanásos lesz, rendszertelenné válik a menstruáció, akár el is maradhat. A meddőség hátterében nagyon gyakran ez a probléma áll. Speciális, a női szervezetben is jelen lévő androgén hormon hatását ellensúlyozó, egyben fogamzásgátlóként is használatos gyógyszerekkel helyreállítható a huszonnyolc napos ciklus. Ezzel párhuzamosan a súlytöbblettől is megszabadulnak a hölgyek.
Az endokrin rendszer (belső elválasztású mirigyek) elhízást okozó működési zavarairól bővebben olvashatsz a Családi Lap októberi számában.