Hajhullásról akkor beszélhetünk, ha egy bizonyos helyen a haj 60%-a kihullik, és ezen a helyen, hosszabb időn keresztül naponta 50-60 szál hajat veszítünk.
A krónikus hajhullás kapcsán három fogalommal kell megismerkednünk. Az első a férfiakra jellemző kopaszodás, a második a foltos hajhullás és végül, amikor egyenletes mértékben ritkul meg a haj a fejbőrön.
Mit tegyünk, ha hullik a hajunk?
Csak semmi pánik! Vigyázat, a stressz is hajhullást okoz! A probléma megoldására számos megoldás kínálkozik, de először vizsgáljuk meg a dolog természetét!
Van remény, hiszen a hajhullást lehet kezelni. A legfontosabb a helyes kezelési mód megválasztása. Érdemes bőrgyógyászt felkeresni. Az esetek többségében, a megfelelő kezeléssel megállíthatjuk, vagy akár vissza is fordíthatjuk a hajhullás folyamatát. A megfelelő terápia alkalmazásával arra is van esély, hogy olyan területekre növesszük vissza a hajat, amelyekről már réges-rég lemondtunk.
Fontos, hogy időben kezdjük el az érintett bőrfelület kezelését. Nem lehet sörényt teremteni azon a bőrfelületen, ahol már az utolsó hajhagyma is hosszú évekkel ezelőtt elpusztult. Azokon a részeken, ahol feltehetően csak a hajhagymák működését kell újra működésbe lendíteni, reményt keltő lehet a hadművelet.
A hajhullás formái
A hajhullásnak lehetnek genetikai okai, vagy külső hatások is előidézhetik. A kopaszodás lehet hosszantartó, vagy rövid lefolyású folyamat.
Androgén jellegű hajhullás
Kattints a képre!
Férfiak:
A hajhullás leggyakoribb formája az ún. férfias típusú kopaszodás. Az efféle típusú hajvesztés genetikailag meghatározott. Az androgén hormon hatására kamaszkorban megindul a szakáll erőteljes növekedése, 30-40 éves kor körül a fej egyes területein megszaporodnak a faggyúmirigyek, és ezzel párhuzamosan leáll a hajhagymák működése. Ez az a hajhullási forma, amely a leggyakrabban fordul elő, és amelyre a legtöbb, tényleg hatékony szer áll rendelkezésre. Hormontartalmú kezelésekkel meg lehet állítani, illetve vissza lehet fordítani a folyamatot, de ez potenciaproblémákkal járhat együtt, amit a férfiak többsége – érthető okból – inkább nem vállal.
Nők:
A férfias típusú kopaszodás nőknél is jelentkezhet, ha hajhagymáik fokozottan érzékenyek a szervezetükben jelenlévő androgén-hormonra. Ebben az esetben segíthetnek a hormontartalmú készítmények, természetesen csak szakorvosi tanácsra.
A foltosan ritkuló hajhullás
Ha nem derült fény az okozóra, de elmúlt a hullás, fennáll a veszélye a kiújulásnak.
A kopaszodás még nem állt meg, ha a kopaszodó folt szélén igen könnyen kitéphető a hajszál.
Körkörös hajhullás
Valószínűleg az immunrendszer zavara okozza. Ez gyakran egy kisebb, körkörösen kialakuló folttal kezdődik, amelyik egyre nagyobb, és nagyobb lesz.
Ez a típusú hajhullás a test más területén is szőrzetvesztéshez vezet. Sok embernél ezek a felületek ismét benőnek, anélkül, hogy kezelnék őket.
Az esetek többségében a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag táplálkozás segít a hajhullás megelőzésében.
Ennek a típusú hajhullásnak is különböző okai lehetnek, a rossz táplálkozástól kezdve a hormonális zavarokon át a normális öregedési folyamatokig. A nők gyakrabban érintettek, mint a férfiak. Legfontosabb az alapprobléma megszüntetése, mert ezzel megszűnik a további hajvesztés is.
Kialakulhat műtéti beavatkozás, gyógyszeres kezelés, betegség, baleset, égés stb. következtében. Ezekben az esetekben eredményesen végezhető el a hajátültetés. Pótolható például égési sérülés után a haj, a szemöldök és a szempilla is.