Ha kevés:
Amit a vasról biztosan tudsz: az oxigént szállító vörösvérsejtekhez nélkülözhetetlen. Hiánya pedig vérszegénységhez vezet. Amit szintén nem árt tudni: a vas szükséges még sok mindenhez, pl. az izmokban található mioglobin szintéziséhez, és az idegrendszer működésében is szerepe van.
A vashiány a szervezet egészére kihat, számos, a vérképzőrendszertől független tünetet okozva: a fizikai állóképesség, koncentrációs készség csökkenése, ingerlékenység, aluszékonyság, memória-, figyelem és hangulatzavarok, az immunrendszer gyengülése.
Fő tünetek: sápadtság, fáradékonyság, aluszékonyság, koncentrációkészség csökkenés, memória-, figyelem- és hangulatzavarok.
Amennyi kell:
A vas a szervezetből természetes úton is ürül, pl. főleg a széklettel, de vizelettel és a bőr hámlásával szintén. A nőknél természetesen hozzájárul ehhez a menstruáció során bekövetkezett vérveszteség, ami szintén egyéntől függő. Ennél nagyobb veszteségeket nagyobb vérvesztés okozhat.
Férfiaknál napi 1 mg, nőknél átlag 1,5 mg pótlását kell tehát megoldani. Vannak persze olyan időszakok, amikor megnövekszik a szükséges mennyiség, ilyen a növekedési időszak, a terhesség és a nagyobb vérzéssel járó betegségek. Ám szervezeted odafigyel ezekre a helyzetekre, és ilyenkor a felszívódás mértéke is megnő.
Vannak olyan tényezők, amik segítik a vas felszívódását. Ezek közül legismertebb az aszkorbinsav (a C-vitamin). Szintén segítő tényezők a hús eredetű fehérjék stb. Van viszont olyan is, ami akadályoz: pl. a kávé és a tea.
Ha sok:
Az bizony szintén nagy baj. A vashiánnyal ellentétben a túl sok vas akár halálos kimenetelű betegségek létrejöttéhez is hozzájárulhat. Közrejátszhat az érelmeszesedés kialakulásában és a daganatos betegségek létrejöttében.
A megoldás tehát: helyes étrend, és bármiféle kiegészítő szer szedése csakis laboratóriumi vizsgálattal igazolt vashiány esetén, ha az olyan mértékű, amit az étrend változtatásával nem lehet kiküszöbölni!