Mik a jódhiány következményei?
pajzsmirigy
A gégefőn elhelyezkedő pajzsmirigy fontos szerepet játszik hormonháztartásunkban. A vérkeringésből jódot felvéve két fő hormont termel. Ezek segítik elő a test növekedését és a szervezet fejlődését, de hozzájárulnak az agy, az idegrendszer fejlődéséhez is.
A jódhiány következtében lelassulnak az anyagcserefolyamatok, és ez minden szervrendszer működésében zavart okozhat. Csökken a sejtekben az energiatermelés. Az elégtelen jódbevitel tünetei lehetnek a fáradtság, a lassú reflexek, a lassú gondolkodás, a száraz bőr, a hallás romlása. Az elváltozások magukban nem okoznak betegséget, de más tényezőkkel együtt elősegíthetik egyes betegségek (pl. érelmeszesedés, érszűkület, magas vérnyomás, meddőség) kialakulását.
Melyik korosztályt fenyegeti legjobban a jódhiány?
Legjobban a magzatot veszélyezteti, különösen a terhesség első 3 hónapjában.
A várandós nő jódhiányának komoly következményei lehetnek: halvaszületés, spontán vetélés, esetleg az újszülött szellemi fogyatékossággal, süketnémán jöhet a világra. Ebben az időszakban már az enyhe jódhiány is 10-15 ponttal is csökkentheti a születendő gyermek IQ szintjét a jódhiány.
Különösen fontos, hogy megfelelő legyen a leendő édesanya jódbevitele, a magzati élet első három hónapjában kialakult jódhiány következményei ugyanis később már nem orvosolhatóak.
Kisgyermek- és ifjúkorban a növekedés és a tanulási képesség szenvedhet károsodást jódhiány esetén. A jódhiányos gyermekekben 7-8 éves korukra kialakul a golyva, mérhető a szellemi és növekedésbeli elmaradás, halláskárosodás.
Mely élelmiszerek és ételek tartalmaznak jódot?
Ahol ez kevés (mint pl. nálunk is), ott a jódozott só használata biztosíthatja a szükséges bevitelt. Fontos! Nem kell a korábbinál több sót fogyasztani! Jódozott sót semmiképpen sem a szokásos só mellett, hanem ahelyett használjunk.
Nem árt tudni, hogy a jódot gyakorlatilag nem lehet túladagolni, mivel néhány óra alatt kiürül a szervezetből.
Sok nyers káposzta fogyasztása akadályozza a szervezetben a jód hasznosulását. A sok növényvédőszert tartalmazó élelmiszerek vagy a jelentős nitrát tartalmú ivóvíz fogyasztása ugyancsak csökkenti a jód hasznosulását, és hasonló hatása van a dohányzásnak is.