A rizikófaktorok
Bár a női emlőrák előfordulása az életkorral nő, nemritkán a fiatal korosztályt is érinti. Számokkal szemléltetve: amíg a 30-35 éves nők közül minden hatszázadiknak, az 50-55 évesek közül minden tizennyolcadiknak, a 65-70 éves nők közül minden tizenegyediknek van emlőrákja. A betegség magasabb életkorban azért gyakoribb, mert a szervezet immunrendszere az öregedéssel párhuzamosan fokozatosan gyengül, kimerül. Elősegítő tényező a hosszú ideig emelkedett női nemi hormon (ösztrogén-) szint.
Ez akkor áll fenn, ha a nőnek korán, tizenkét éves kora körül kezdődik a menstruációs ciklusa, és későn, ötvenkét-ötvenöt éves kor körül marad abba. Hasonló okból, a menopauzában folytatott hormonpótló kezelés is növeli a kockázatot, főleg öt-tíz éves hormonalkalmazás után. Bizonyos fokú védelmet nyújt azonban a betegséggel szemben a harmincadik életév előtti szülés és a szoptatás, valamint a fiatal kortól rendszeresen végzett testmozgás.
Fontos a korai diagnózis
akinek panasza van?
Minden életkorban változatos tünetek, panaszok léphetnek fel: tapintható csomó, bőrbehúzódás, bőrkiboltosulás, az emlőbimbó behúzódása, a bőr megvastagodása-rácosodása, aszimetria, váladékozás az emlőbimbóból (főleg a véres váladék gyanús), fájdalmas csomó a hónaljban, kulcscsont feletti árokban. Ilyen vagy bármilyen egyéb panasszal forduljunk családorvos, sebészhez, nőgyógyászhoz! Ők alapos vizsgálat után megfelelő képalkotó vizsgálatra irányítanak, amely leggyakrabban a mammográfia. Fiatalkorban, ha az észlelő orvos nem gondol rosszindulatú daganatra, általában elég az ultrahangvizsgálat.
A panaszok hátterében gyakran csak különböző, jó indulatú eltérések állnak, illetve élettani változások, hormoningadozások okozzák a csomós mellet vagy a fájdalmat.
A nem élettani, növekvő csomók legnagyobb része jóindulatú, például fiatalkorban gyakori a kötőszövetes elemeket tartalmazó fibroadenóma, vagy harmincéves kor körül és utána igen gyakori a folyadéktartalmú ciszta.