Az ösztrogének hatnak a mellre, a nemi szervekre, a csontokra, a nyálkahártyáinkra, a bőrünkre, a szívre és a keringésre. Befolyásolják a víz- és sóháztartásunkat, felkészítenek gyermekünk kihordására – vagyis nagyon fontosak. Azt kevesen tudják, hogy ezekhez a női nemi hormonokhoz hasonló vegyületek, a fitoösztrogének számtalan növényben előfordulnak, és a szervezetbe jutva hasonló hatást váltanak ki, mint a magunk termelte hormonok. A fitoösztrogének közé sorolható izoflavinok egész életünk során fontosak, kedvezően hatnak a szervezetre, lassítják az öregedési folyamatokat, a változó kor kellemetlen mellékhatásainak kiküszöbölésében is fontos szerepet játszanak.
|
– Az izoflavinok megtalálhatók a hüvelyesek terméseiben, borsóban, babban, lencsében, de legnagyobb mennyiségben a szójában, amelynek fehérjetartalmát is kiemelem – kezdi dr. Barna Mária kandidátus, a Magyar Táplálkozástudományi Társaság elnöke. – A szója meghódította a világot, s ez nem véletlen, hiszen táplálkozásbiológiai értéke óriási. A szójafehérje csaknem olyan értékes táplálék, mint a hús, ráadásul a szójaolajban nagyon kedvező hatású a telített és telítetlen zsírsavak aránya. A kutatók az utóbbi évtizedekben megfigyelték, hogy az ázsiai emberek körében szinte alig van emlő-, méhnyak-, petefészek- és prosztatarák, s a vizsgálataik egyértelműen bebizonyították, hogy ez a rendszeres, napi szójafogyasztás következménye. Az is kiderült, hogy a szójával táplálkozók körében kevesebb a szív- és érrendszeri megbetegedés, alacsonyabb a koleszterinszintjük. A pennsylvaniai egyetem tudósai másfél éve bejelentették, hogy ha valaki öt héten át napi harminc gramm szójafehérjét fogyaszt, a diasztolés vérnyomásértéke (a szívműködés elernyedési szakasza, vagyis az alacsonyabb, “per” alatti érték – a szerk.) csökken – mondta dr. Barna Mária kandidátus.
(A természetes ösztrogénpótlás fontosságáról, nőgyógyászati szerepéről, kozmetikai eredményeiről nyilatkoznak a szakértők a Családi Lap januári számában)