Bőrünk emlékezik
A Nap sugarainak hatása bőrünkön:
Az UV sugarak javára írhatjuk, hogy szervezetünkben aktiválják a D-vitamin termelődését, megölnek bizonyos baktériumokat és javítják a hangulatunkat. De a túlzott UV sugarak erősen károsítják a bőrt. Helyrehozhatatlanul.
Azonnali hatások
Hosszútávú hatások
Az ultraibolya sugaraknak két fajtája van, az UVA és UVB: áthatolnak az atmoszférán a föld felszínére – és a bőrünkre!
Az UVA sugarak
Az UVA sugárzás olyannyira ravasz, hogy az emberek azt hitték, ártalmatlan, mivel az általa okozott kár nem látható azonnal. Az igaz, hogy az UVA sugarak nem okoznak fájdalmas leégést, azonban hatásuk nagyon is valóságos és hosszantartó! Az UVA sugarak adják az ultraibolyaenergia hozzávetőleg 95%-át. Az UVB sugárzással szemben – melynek erőssége délelőtt 11 és délután 3 óra között a legerősebb – az UVA a nappali órákban folyamatosan jelen van. Az UVA sugarak mélyen behatolnak a bőr dermiszébe, ahol maradandóan károsítják a sejtek DNS-ét, az elasztint és a kollagén rostokat, melyek a bőrt rugalmassá teszik, illetve megerősítik. Sőt, mi több: az UVA sugarak átjutnak az üvegen is – szélvédők és ablakok nem állíthatják meg, ahogyan a felhők sem!
Az UVB sugarak
Az UVB a bűnös: ezek azok a sugarak, melyek „megégetik” a bőrt. Olyan mélyre ugyan nem jutnak a bőrben, mint az UVA sugarak, de az UVB sugarak károsíthatják a bőrsejtek DNS-ét, s ők a bőrrák egyik legfőbb okozói. Ugyanakkor ezek a sugarak idézik elő a barnulást, beindítva a bőr természetes védekező folyamatait. Jegyezd meg: ezek a védelmi funkciók egy hajítófát sem érnek, ha túldolgoztatod őket azzal, hogy a kelleténél gyakrabban és hosszabb időre teszed ki bőrödet napsugárzásnak.
Az UVB sugarak nem hatolnak át az üvegen, azonban az olyan világos felületek, mint a homok, a hó és a beton visszaverik őket – fontos, hogy ezt ne felejtsd el.