|
Dr. Bíró Hilda |
– Szerintem nem lehet az egész emberiséget négy csoportra osztani. Minden étrendet egyénre lebontva kell kitalálni – mondja dr. Bíró Hilda, a Magyar Természetgyógyász Akadémia elnökségi tagja, aki nyitottan fogad minden új módszert, otthonosan mozog a reflexológia, akupunktúra, gyógynövénytan területén. – Nem a vércsoport az egyedüli szempont, minél több összetevőt kell figyelembe vennünk. A többi diétához hasonlóan, ezzel is sokan értek el sikert. A táplálkozási módszer pozitívuma, hogy nem egysíkú, fehérjét és zöldséget egyaránt tartalmaz, így a fogyni vágyóknak nem káros.
A természetgyógyász szakvizsgával rendelkező doktornő a vércsoportdiétában foglaltakat tudományos alapossággal nézte át. Az idevágó irodalomban nem lelt megfelelő számú esettanulmányra, amivel bebizonyítanák az alapállításokat, pedig csupán több ezres minta alapján lehetne biztonsággal állítani az összefüggéseket. Eddigi gyakorlatában nem talált kizárólagos kapcsolatot a különböző betegségek és a vércsoportok között. Nem látja bizonyítottnak, hogy például a magasabb gyomorsavszint – ennek következtében a gyomorfekély – a 0-ás vércsoportúak sajátja, vagy több lenne a gyomorrákos megbetegedés az A-s vércsoportúak között.
|
Azt sem érti, miért állítja az amerikai orvos, hogy négy vércsoportot ismerünk. Transzfúziós szempontból valóban ez a négy fő csoport, de ezeken belül vannak még A1, A2, A3 stb. alcsoportok is, és tekintetbe kell venni az Rh faktort is. Az orvosnő számára nem tűnik meggyőzőnek a vércsoport-tulajdonságok és a táplálkozás kapcsolata. Az alapmű nagy jelentőséget tulajdonít a táplálékokban található lektineknek, amelyek szerepét, hatását nem tisztázzák. Ugyanúgy nem derül ki, mit kell érteni az antitest, illetve az antigén fogalma alatt, amely a módszer tudományos megalapozásában tölti be funkcióját. A mai orvostudomány kutatásai szerint nem a 0-ás vércsoport volt az ősi vércsoport, vagyis nem állja meg a helyét az, amire a módszer kidolgozója kiindulópontként hivatkozik.
A vércsoportdiéta világsikerét a doktornő azzal magyarázza, hogy egyszerűen áttekinthető, ki mit ehet, és betartása sem jár semmi különösebb megerőltetéssel. A legtöbb hazai természetgyógyászhoz hasonlóan úgy véli: akár a többi csoda, ez is három napig tart. Hamarosan lecseng, és ez a módszer is megtalálja majd a helyét a táplálkozástudományban.