Jód
Mik a jódhiány következményei?
A gégefőn elhelyezkedő pajzsmirigy fontos szerepet játszik hormonháztartásunkban. A vérkeringésből jódot felvéve két fő hormont termel. Ezek segítik elő a test növekedését és a szervezet fejlődését, de hozzájárulnak az agy, az idegrendszer fejlődéséhez is.
A jódhiány következtében lelassulnak az anyagcserefolyamatok, és ez minden szervrendszer működésében zavart okozhat. Csökken a sejtekben az energiatermelés. Az elégtelen jódbevitel tünetei lehetnek a fáradtság, a lassú reflexek, a lassú gondolkodás, a száraz bőr, a hallás romlása. Az elváltozások magukban nem okoznak betegséget, de más tényezőkkel együtt elősegíthetik egyes betegségek (pl. érelmeszesedés, érszűkület, magas vérnyomás, meddőség) kialakulását.
Kalcium
Nem árt tehát, ha felidézzük a kalcium jellemzőit. Elsősorban a fogazatot és a csontrendszert erősíti, elősegíti a vas felszívódását, javítja az idegrendszer működését. A kalciumhiány csontritkulást és nem utolsósorban fogszuvasodást okozhat. Hiánya következtében kialakulhat stressz, gyulladásos megbetegedés, izomgörcs, allergiára való hajlam, hát- és derékfájás. Menstruációs fájdalmakat is okozhat.
Ha a szervezetben kevés a kalcium, testünk a kalciumot a csontokból és a fogakból vonja ki. Így azonban a kalcium bekerül a vérbe, egy része lerakódik az érfalakra, ami érszűkületet és ebből adódó betegségeket okoz. Ezért a kalciumot olyan anyaggal kell a szervezetbe juttatni, amely elősegíti a jobb felszívódását, ugyanakkor megakadályozza a lerakódását az érfalakra stb. Ez az anyag a magnézium.
A magnézium igen fontos elem, amely elősegíti az izmok, az idegrendszer és több mint 300-féle enzim működését, valamint normalizálja a szívműködést. Sok más funkcióján kívül lassítja az öregedést, csökkenti a vér koleszterinszintjét, gátolja az erek elzáródását. A magnézium legfontosabb feladatának a kalcium, a nátrium, a kálium és a foszfor egyensúlyának a megőrzését tartom az ioncsere során, valamint azt, hogy segíti a C-vitamin beépítését a szervezetbe.