Az elmúlt ötven évben folyamatosan nőtt hazánkban a bőrtünetekkel jelentkező allergiások száma. Sokan azt gondolják, hogy valamilyen vegyszerre, fémre érzékenyek. A legutóbbi évtizedek kutatásai azonban kimutatták, másutt kell keresni a felelősöket.
Például kínálkozik a népi orvoslásban, a kamilla. Talán nem is gondolnánk, hogy ez a fertőtlenítő hatású, gyulladáscsökkentő virág egyeseknél bőrgyulladást, csalánkiütést okozhat. Az aloé verát és a teafaolajat tartalmazó kozmetikumok egyaránt népszerűek, ám használatuk korántsem biztonságos mindenki számára. A kozmetikaipar mind a mesterséges, mind pedig a természetes E-vitamint szívesen alkalmazza termékeiben. Ezek a krémek, samponok, hajlakkok, dezodorok csalánkiütést okoznak az arra érzékenyeknek.
Egy felmérés adatai szerint a lakosság mintegy tíz százaléka allergiás rájuk. Talán nincs is olyan termék, amely ne tartalmazna valamiféle esszenciát, olajat, balzsamot. Ezek ekcémát, csalánkiütést, bőrelszíneződést okozhatnak, vagy fényérzékennyé tehetik a bekent, befújt, illatosított területet. Az illatmentes készítményekben elvileg semmiféle illatanyag nem lehet, sajnos ennek ellenére előfordul, hogy fedőillatot kevernek hozzájuk, anélkül, hogy feltüntetnék az összetevők között. Irritálhatják és allergizálhatják a bőrt az állati eredetű természetes anyagok, közöttük a számos kenőcs alapanyagául szolgáló lanolin is.
allergia teszt bőrön |
A bőrön jelentkező allergia jele lehet a jól ismert csalánkiütés. Nevét onnan kapta, hogy hasonló a csaláncsípés tüneteihez. Az apró, piros pöttyök vagy nagyobb, vörös foltok az egész testet beboríthatják, és erősen viszketnek, égnek, de a hámréteg ép marad. Kísérő tünet lehet a bőr vizenyős duzzadása mellett az, hogy a szemhéjak és az ajkak erősen megdagadnak. Pakolásoknál gyakori jelenség, hogy a kenőcs csíp, viszketést okoz. Ilyenkor legyünk óvatosak, mert ha érzékenyek vagyunk a kozmetikum valamely alkotóelemére, a későbbiekben az arc bedagadhat, ödéma alakulhat ki.
Ha a bőrünkön csalánkiütést észlelünk, feltétlenül forduljunk szakorvoshoz, mert a betegség elhanyagolása életveszélyes lehet. A bőrön látható allergiás reakció tünete lehet az ekcéma is.
Ekcéma esetén a gyulladás a bőr felületén, a hámrétegben alakul ki. Létezik heveny és idült fajtája is. Az előbbit hólyagos, nedvedző, míg az utóbbit száraz, de erősen hámló s csillapíthatatlanul viszkető bőr jellemzi. A betegség lassan, fokozatosan jelentkezik egy kisebb testfelületen. Később a kór vagy kiterjed az egész testre, vagy éveken át egy jól meghatározható részen lelhető fel.
Az allergiás eredetű bőrelváltozások kezelésére ma már rendkívül hatásos szerek állnak az orvosok és betegek rendelkezésére. Sajnos a környezettől érkező elutasítás sok bőrgyulladástól szenvedő ember életét keseríti meg. A bőrgyógyászok nem győzik hangsúlyozni, hogy a betegség, bármennyire ijesztő is, nem ragályos: senki, semmilyen körülmények között nem kapja el fertőzés útján.