Most pedig egy szívből jövő nevetést, hogy remegjenek belé a gerendák! hangzik a kacagó karnagy utasítása.
A nevetés nem tréfa mondja a foglalkozás szünetében Domján Ferenc, a XI. kerületi Hahota-klub vezetője. A statisztikák szerint egy kisgyerek naponta átlagosan háromszázszor-négyszázszor kacag. Nem azért, mert vicces dolgok történnek vele, hanem mert jól érzi magát a bőrében. A nevetés is örömet szerez neki. A felnőttek viszont alig tizenötször-húszszor nevetnek egy-egy nap, pedig laboratóriumi kísérletek igazolják, hogy a nevetés akár szívből jövő, akár erőltetett endorfin-kiválasztást indít el a szervezetben, vagyis örömhormonokat termel. Jótékonyan hat a testre, a szellemre és a tudatra. A stressz természetes és igen hatásos ellenszere. Mind nagyobb nyomás nehezedik az emberekre, egyre feszültebbek vagyunk. A betegségek nagy része például a magas vérnyomás, a gyomor- és nyombélfekély, az idegösszeroppanás, a depresszió, a különböző típusú allergiák, a gyakori fejfájások, daganatos betegségek összefüggésbe hozható a stresszel. A nevetés amellett, hogy véd a káros hatásoktól, ellazítja az izmokat, tágítja az ereket, javítja a szervezet vérellátását. A kiadós kacagás erősíti az immunrendszert, segít az alvászavarok, a szorongásos betegségek, a depresszió leküzdésében. Krónikus hörghurut és asztma esetén a hahotázás az egyik legjobb légzőgyakorlat. Az emésztési panaszokat is enyhíti elősegíti a bélrendszer megfelelő mozgását. Segít a vérnyomás normalizálásában. Kihat a társas kapcsolatokra is, hiszen oldja a gátlásosságot, növeli az önbizalmat állítja Domján Ferenc.
A Hahota-klub hálózatát egy indiai orvos, dr. Madan Kataria hozta létre Bombay-ben, 1995-ben. Azóta több ezer ilyen klub működik a világon. A kacagási foglakozások résztvevői nem tréfálkozással, viccmeséléssel próbálják jó kedvre hangolni magukat, hanem hasya jógával azaz jóganevetéssel. Az edzések félórásak, negyvenpercesek. Különféle, mesterségesen gerjesztett nevetésfajtákból állnak. Ezek közé időnként légző- és nyújtógyakorlatokat iktatnak.
Az ötvenéves Zalai Vince több mint egy éve látogatja a klubot. A borászati cégnél, ahol dolgozik, nagy felelősség nehezedik rá. A heti negyvenperces nevetéssel jó közérzetét szeretné megőrizni, mondja. Szilágyi Judit másfél éve tagja a Hahota-klubnak. A hatvanas évei elején járó asszonyon kezdett úrrá lenni a depresszió, ám a vidám társaság segített legyőzni rossz hangulatát. Mikor idén januárban méhrákot diagnosztizáltak nála, nem omlott össze.
Biztos voltam abban, hogy meg fogok gyógyulni. Volt két műtétem, sugárkezelésre jártam, három hónap múlva azonban megint itt voltam, és együtt nevettem a többiekkel mondja csillogó szemmel, és búcsúzik. Vége a szünetnek, szalad hahotázni.