Megszokott, hogy a járóbeteg-rendeléseken rendszeresen végeznek kisműtéteket. Fölvágják a keléseket, összevarrják a sebeket, leveszik a sérült körmöket, begipszelik a törött végtagokat. A súlyosabbnak ítélt betegeket kórházba utalják. A kettő között jelölhető ki az egynapos ellátás helye, amely alkalmanként zökkenőmentesen működik itthon is, például az esztétikai sebészeti magánklinikákon.
A személyi feltételek szigorúak. Csak olyan orvos végezheti, aki szakvizsga után ötéves szakmai gyakorlatot szerzett fekvőbeteg-intézetben, és jártasságát az elvégzett műtétek esetszáma igazolja. Ugyanilyen fontos a minden szövődmény ellátására felkészült szakszemélyzet. Tendencia, hogy az orvos bizonyos funkciókat átad a megfelelően képzett ápolóknak, ilyen például az injekció beadása, a kötéscsere vagy a varratszedés. Jobb munkaszervezéssel hatékonyabb lehet az betegellátás.
Szerencsés, ha a kórházi vagy járóbeteg-szakellátás keretei között kialakított egynapos sebészeti ellátás elkülönül az intézet többi részétől, mert működése más szervezést igényel. A tárgyi feltételek közé tartoznak a megfelelő helyiségek, a kellőképpen felszerelt műtő, a betegváró, öltöző és a megfigyelésre alkalmas helyiség. Emellett biztosítani kell a sürgősségi ellátáshoz szükséges eszközöket, gyógyszereket.
Akkor érdemes az egynapos sebészetet választani, ha a páciens körülményeit és együttműködési készségét értékelve nem jelent nagyobb kockázatot, mint a fekvőbeteg-ellátás összegzi Tamás doktor. Ehhez természetesen az is kell, hogy kellő felvilágosítás birtokában a beteg vállalja az egynapos beavatkozást.