– Az idei Karácsony legnagyobb ajándéka a zenész Ákosnak az Andante-turné sikere. Ugyanakkor rengeteg munkát is adott és ad még most is. Megterhelő ilyenkor a karácsonyi készülődés?
A Karácsony annak megterhelő, aki társadalmi eseményként, fenyőünnepként, ajándékozási kényszerként fogja fel. A Karácsonyt a Megváltó világrajöveteleként megélő kereszténységnek a Születés az Idő kezdete. Gyerekkorunk óta ez nálunk a legszentebb ünnep, ezt akarjuk a mi lurkóinknak is átadni. Ilyenkor velük együtt sütjük a mézeskalácsot, a mandulás holdacskát, levelet írunk a Jézuskának, számoljuk, hogy mennyit kell még aludni. Anna és Marci persze kapnak ajándékot, de mostanában a családi közmegegyezés szerint egymást nem kell, sőt nem is szabad ajándékkal meglepni.
Nálunk mindig is sajátos rituáléi voltak a Szentestét megelőző napoknak, a nagybevásárlástól a káromkodással (túl)fűszerezett fenyőfaállításig. A Teleki téren, a piac mellett nőttem fel, ott olyan ünnepi bevásárlást lehetett csapni, hogy az csuda! Gyerekként óriási élményként éltem meg, hogy nagyjából tíz éves koromtól a Szenteste előtti éjjelen segíthettem apámnak a szaloncukor-kötözésben: így lettem beavatott. Édesanyám mindig sütött-főzött, a konyhában is szerettünk segédkezni, anya el is várta. Igazi felnőttnek éreztem magam, ha én keverhettem a majonézt. A legizgalmasabb az a rendszer volt, hogy december 24-én kora este apám mindig elvitt minket sétálni az öcsémmel együtt, hogy anyám feldíszíthesse a fenyőfát. Néha a pályaudvarra mentünk, néha elvitt a reptérre: a kihalt állomásoknak számomra máig Karácsony-hangulata van.
– Milyen adventi és karácsonyi hagyományokat követtetek?
A helyzet az, hogy nem én vagyok az anyósok álma, ezt az én drágám mamájától is tudom. Egy darabig mi is részt vettünk az említett népi-diplomáciai játékban, ez természetes, de a gyerekek megszületésével nagyon leegyszerűsödött a helyzet.
– Melyik életed legszebb, legemlékezetesebb karácsonya?
Nem lehet kiemelni egyet sem, mindig csoda volt nálunk az ünnep, ezt semmi sem zavarhatta meg, pedig anyám hosszú éveken át súlyos beteg volt, s nem éltünk éppen jómódban. A napokban múlt nyolc esztendeje, hogy meghalt, az első nélküle töltött Karácsony megrázó volt, szegény apámban próbáltuk tartani a lelket. Vagy amikor tizennyolc évesen Kovács honvéd fedőnév alatt, a Magyar Néphadsereg katonájaként, éppen Szentestén kellett szolgálatban őriznem a hazát a NATO erőitől, s éberség ide vagy oda, én úgy bőgtem az ügyeletesi asztalra borulva, mint a záporeső.
Fotó: Tyukodi László