A betegség lefolyásában egyénenként különbségek lehetnek. Számít a beteg általános állapota, kora. Az idősek legyengült immunrendszere kevéssé tudja elhárítani a vírustámadást, míg a kisgyermekek ellenállóképessége még gyenge. A dohányosoknál a nikotin megbénítja a légutak nyálkahártyáját borító csillószőröket, amelyek védekező mechanizmusa így nem működik. Ezeket a csoportokat sokkal jobban megviseli az influenza, mint például azokat, akik rendszeresen mozognak, figyelnek étrendjükre, egészségükre.
A betegség megelőzése nem a járványos időszakban kezdődik figyelmeztet a doktornő. Az általánosan egészséges életmód, tehát elegendő sport lehetőség szerint a szabad levegőn , a vitaminokban, rostokban gazdag ételek erősítik a szervezetet, az immunrendszert, amely így képes felvenni a harcot a kórokozókkal. Ha kitört a járvány ne szégyelljünk sebészmaszkot viselni buszon, villamoson. De jobb, ha igyekszünk kerülni a tömeget, csak oda menjünk ilyenkor, ahová muszáj. Fokozottan tartsuk be az általános higiéniai szabályokat. Gyakrabban mossunk kezet, használjunk zsebkendőt, ha tüsszentünk, köhögünk. Az aktív megelőzésben elsősorban tehát azok vehetnek részt, akik már fertőzöttek. Embertársaik megóvása érdekében fogadják meg a fenti tanácsokat.
A C-vitamin erősíti az immunrendszert. Mind a betegeknek, mind azoknak, akik még nem kapták el az influenzát, ajánlott lassan kiürülő C-vitamin készítményeket szedni. A hirtelen, nagy adagban bevitt vitamin megterheli a vesét, mert koncentráltan ürül ki a szervezetből.
Egyre ismertebb az influenza elleni védőoltás, amely a vírus változékonysága miatt minden évben újra készül. Az oltóanyag az előző évben leggyakrabban megbetegedést okozó vírustörzseket tartalmazza. Ajánlatos beoltani mindenkit, aki sok ember között fordul meg, valamint a hatvanöt éven felülieket és a kisgyermekeket, hiszen ők a veszélyeztetett csoportba tartoznak. Ha valakit beoltottak, de mégis jelentkeznek nála az influenza tünetei, ne ijedjen meg. Ezt a már említett vírusváltozás okozza. A betegség ilyen esetekben nagyon enyhe lefolyású, szövődmények kialakulásának kisebb az veszélye állítja dr. Fogl Magdolna. Aki kezelés alatt áll, mindenképpen beszélje meg az orvossal, beoltathatja-e magát influenza ellen. Bizonyos krónikus betegségekben ugyanis nem ajánlatos, vagy kifejezetten tilos a megelőző oltás. Ebbe a csoportba tartoznak azok is, akik allergiások a tojásra. Ugyanis az oltóanyag tojás felhasználásával készül.