A köhögés tünet, amelynek okát minden esetben ki kell deríteni hangsúlyozza Zsámboki doktornő. Jelezhet fertőzést, asztmát, daganatos megbetegedést. Makacs, elhúzódó köhögésnél gondolni kell az atípusos kórokozókra is. Ezeket nehezebb felismerni, gyógyítani, mert gyakran a szokásostól eltérő, tartós kezelést igényelnek. Erőltetett, kínzó köhögésnél még véres is lehet a beteg köpete. Ez hasznos tünet, mert erre a figyelmeztető jelre még a legegyszerűbb ember is elmegy az orvoshoz.
Egykor rettegett betegség volt a tbc (tuberkulózis). Többek között ez a kórokozó is állandóan a környezetünkben van. A táplálkozástól, az immunrendszertől, a szervezet állapotától függ, hogy okoz-e betegséget. A daganat keletkezésében is számon tartanak hasonló tényezőket. Sok esetben tapasztalható, hogy az immunrendszer egyensúlyi állapotának megbomlása szerepet játszik a betegség kialakulásában. Ilyen ok lehet a közeli hozzátartozó halála, vagy akár az állás elvesztése.
Kínzó köhögési rohammal, nehézlégzéssel jelentkezik az asztma, amire a hörgőnyálkahártya fokozott érzékenysége jellemző. Mivel a hörgőnyálkahártya az orrnyálkahártyához hasonlóan képes allergiás reakcióra, így az asztma lehet külső tényezőkön alapuló, allergiás eredetű megbetegedés. Ha a bőrpróba negatív, akkor belső tényezők váltják ki a rohamot.
Az asztma ma már megoldott betegség állítja a doktornő. A kivizsgálást követő célzott kezeléssel amibe beletartozik a jó orvos-beteg kapcsolat is már nem jelentkezik súlyos állapotként, mert kiváló gyógyszerek vannak, amelyek megakadályozzák az állapotingadozást.
A köhögés oka lehet a fűtés, a meleg, száraz levegő, a benne lebegő, irritáló részecskék. A fűtőtest fölött lebegő por elég, lerakódik a légutakban, ez izgatja a kiszáradt nyálkahártyát. Ezért hasznos, ha gyakran szellőztetünk, a fűtőtestre párologtatót teszünk, és éjszakára alacsonyabb hőfokot állítunk be. Ajánlott 20 C alatti hőmérsékleten aludni a tankönyvek szerint 16 C lenne a kívánatos. Optimális, ha a levegő nedvességtartalma negyven-hatvan százalék között van. A túl magas páratartalom is okozhat betegséget, ezért nem tanácsos száradó ruhák mellett aludni.
Télen tapasztaljuk, a hideg levegő önmagában is provokáló lehet. Különösen kellemetlen a nedves, párás idő, de miután felszáll a köd, érdemes kimenni a levegőre és néhány mély lélegzettel átszellőztetni a tüdőnket, a légutakat. Ideális lenne napi egy óra séta a szabadban.