Hajlamosító tényező a túlterheltség, a tartós antibiotikum kezelés, nőknél fogamzásgátló szedése. Veszélyeztetettek azok is, akik valamilyen allergiás betegségben szenvednek, emésztési problémákkal küszködnek, vagy túlzott stresszhatásnak vannak kitéve.
A gombák elszaporodását a hibás táplálkozási szokások, a kiegyensúlyozatlan étrend is előidézhetik.
Ezek az egészségügyi problémák, betegségek legyengítik az immunrendszert, felborítják a szervezet egyensúlyát, melynek hatására az fogékonyabbá válik a gombás fertőzésekre.
Emésztőrendszer
Főbb tünetek: bélgázok, gyomorgörcs, étkezés utáni hasi puffadás, váltakozó hasmenés vagy székrekedés, gyomorhurut, kínzó éhségérzet, túlzott édesség és szénhidrátfogyasztás, fogyókúrás diéta ellenére jelentkező makacs túlsúly, élelmiszer-allergia.
Idegrendszer
Főbb tünetek: állandó fáradtságérzet, krónikus kimerültség, koncentrációs zavarok, alvászavar, hullámzó kedélyállapot, ingerlékenység, depresszióhajlam, fejfájás, migrén.
Főbb tünetek: ismeretlen eredetű bőrkiütések, ekcéma, pikkelysömör, kiújuló csalánkiütés, különböző körömfertőzések, túlzott izzadás, háztartási vegyszerekkel szembeni túlérzékenység.
Húgyutak és nemi szervek
Nőknél a leggyakrabban előforduló problémák a változó intenzitású hüvelyi folyás, visszatérő hólyaghurut, húgyúti fertőzések, nemi vágy csökkenése, szexuális problémák. Férfiaknál elsősorban kiújuló prosztatagyulladás, kiütések a nemi szerven.
Belső elválasztású mirigyek
Az immunrendszer, az idegrendszer és a belső elválasztású mirigyek szoros kapcsolatban állnak egymással, a pajzsmirigynek és mellékvesének pedig ebben kitüntetett szerepe van. A pajzsmirigy-elégtelenség és a túlműködés is szoros összefüggésben állnak a gombák elszaporodásával.
Egyéb, a gombák által termelt méreganyagokkal összefüggésbe hozható tünetek:
krónikus nyálkahártya-gyulladás az orr és a garatrégióban, asztma
nem tipikus izom- és ízületi bántalmak, merev nyak
nehézlégzés, hörghurut, gégegyulladás, náthaszerű orrdugulás, fülgyulladás
száraz bőr, zsíros haj
tisztálkodás ellenére jelentkező kellemetlen testszag, lábszag
lerakódás a nyelven, kellemetlen szájszag
Kimutatási módszerek
Jellemző diagnosztizálási módszer a váladékból, a kenetből és a székletből történő kitenyésztés, azonban a Candida az egészséges szervezetben is megtalálható, ezért nem könnyű megállapítani, hogy kórosan elszaporodott-e, vagy csupán a természetesen jelenlévő gombák tenyésztek ki a táptalajon. Candidiasis gyanúja esetén vérvizsgálat elvégeztetése is javasolt.
A betegség kimutatása során fontos alapelv, hogy a beteg által tapasztalt kellemetlen tünetek nem tekinthetők megbízhatónak, csupán irányadónak.
A végleges diagnózis csak klinikailag igazolt eredmények alapján állítható fel.
A kezelés alapelvei
A Candida és más gombák okozta fertőzések kezelésére ajánlott gyógymódok használata jelentős eltéréseket mutat a szakmában.
A gombák elleni támadást több fronton is elindíthatjuk: jelentősen korlátozzuk a tápanyagforrásokat, megerősítjük a szervezet védelmi bázisait, megfelelő készítményekkel természetes alapú hatóanyagokkal vagy gyógyszerekkel célzottan megtámadjuk a gombatelepeket.
Az enyhébb fertőzések túlnyomó részénél nincs szükség gyógyszeres kezelésre, a tünetek akár 3-4 hét alatt is megszüntethetők, a heveny fertőzések azonban gyakran gombaölő gyógyszerek alkalmazását kívánják meg.
Természetes gyógymódok
Aloe vera készítmények |
Testmozgás
A Candida és a gombák nem érzik jól magukat oxigéndús környezetben. Rendszeres testmozgással növelhetjük szervezetünk oxigénszintjét.
Aloe vera-lé
Tele van antioxidánssal és enzimekkel, amelyek erősítik az immunrendszert, és kordában tartják a gombákat.
Kasvirág |
Hagyma, fokhagyma
Évezredek óta használják gombaölőként. Ha nem bírjuk a fokhagyma ízét vagy illatát, válasszuk a szagtalanított formákat (fokhagymaolaj kapszula).
Kasvirág (Echinacea)
Jótékony hatását a fehérvérsejtek stimulálása során fejti ki.
További természetes gombaölő hatású anyagok:
Gyömbértea, szegfűszegtea, lenmagolaj, kendermagolaj, citrusmag – kivonatok, teafaolaj, tökmag, napraforgómag, torma.
Gyógyszeres kezelés
Bizonyos Candidás fertőzések nem reagálnak a természetes gyógymódokra, például ha a fertőzés már hosszabb ideje fennáll és több különböző szervbe is befészkelte magát.
Azoknak, akik már több mint egy éve kezelik fertőzésüket különösebb javulás nélkül, érdemes a gyógyszeres kezelést is kipróbálniuk.
Ezeket a készítményeket csak orvos írhatja fel, alkalmazásukat pedig rendszeres figyelemmel kell kísérni. Hátrányuk, hogy szervezetünk hamar hozzászokhat, az adagok emelésekor viszont mellékhatásként máj- és veseműködési zavarokra számíthatunk.
Gombaölő készítmények:
Aspirin napi egy, étkezés közben bevett aspirin sokat segíthet a gombák leküzdésében
Fluconazole (Diflucan)
Ketoconazole (Nizoral)
Nystatin (Nilsat)
A gombatelepek bélből való eltávolításával (colon-hidroterápia) és a hasznos bélflóra visszatelepítésével elvághatjuk az utánpótlás lehetőségét a szervezet belső részeibe jutó gombáktól, így azok meggyengülnek.
A bélmosás azonban sokszor agresszív és szükségtelen eljárás, ezért csak igen súlyos esetekben javasolt.