nlc.hu
Életmód
Kristályok a szervezetben

Kristályok a szervezetben

Ha egy pohár vízben nagyon sok sót oldunk fel, és belelógatunk egy madzagot, kristályok csapódnak ki a fonal felszínén. Ehhez hasonló folyamat játszódik le a szervezetünkben, amikor különféle, besûrûsödésre hajlamos testnedveinkben kövek keletkeznek.




Az emésztőrendszer feladata a táplálék felvétele, alkotórészekre bontása, a tápanyagok felszívása a véráramba, majd az emészthetetlen részek kiválasztása és kiürítése a szervezetből. Ebben a jól összehangolt folyamatban a különféle kövek kisebb-nagyobb funkciózavart okoznak.

Az emésztőrendszerben a májnak kulcsszerepe van. Lebontja, kiszűri, valamint ártalmatlanná teszi a szervezetbe jutó anyagokat. A melléktermékek egyrészt az epébe, onnan a bélbe kerülnek, majd a széklettel távoznak. Másrészt a véráramból a vese szűri ki, és a vizelettel ürülnek a szervezetből.

– A hasüreg jobb felső részén elhelyezkedő máj és epehólyag az epeutaknak nevezett csatornákon kapcsolódik egymáshoz – mondja dr. Bálint András, a Semmelweis Egyetem III. Sebészeti Klinikájának docense. – A máj napi egy liternyi epét termel, amely az epehólyagba kerül. Itt víztartalmának kilencven százaléka felszívódik, a besűrűsödött (koncentrált), zöldessárga epe az epehólyagban tárolódik. Amikor a gyomorból a patkóbélbe kerül a pépes táplálék, hormonális és idegi ingerek hatására az epehólyag összehúzódik, az emésztőnedv a patkóbélbe ürül. Az epe egyrészt közreműködik a zsírok és a zsíroldékony vitaminok felszívódásában, másrészt felelős bizonyos salakanyagok, közöttük a fölöslegessé vált koleszterin és a széteső vörösvértestek festékanyagának (bilirubin) kiválasztásáért.

– Ha az epehólyagban lévő sűrű folyadék nem ürül kellőképpen, ebben a túltelített oldatban a lesodródott hámsejteken kőképződés indulhat meg – magyarázza dr. Bálint András. – Anyaga lehet koleszterin, epefesték (bilirubin) és mész (kalciumsók). Az epekő sok esetben tünetmentes, „néma” marad. Ha megvizsgálnánk, minden ötödik felnőttnél találhatnánk epekövet, de mindössze egy százalékuknál okoz panaszt. Epekőre utaló jellegzetes tünet a főleg zsíros ételek fogyasztása után jelentkező émelygés, bizonytalan fájdalom a has jobb felső oldalán. Epegörcs, kólika esetén hirtelen kezdődik a heves fájdalom, amely az elviselhetetlenségig fokozódhat, a vállba sugározhat. Hányással, verejtékezéssel, szédüléssel, gyakran lázzal és hidegrázással jár együtt. A görcsök három napon belül megszűnhetnek, de időről időre megismétlődhetnek.

Epekő nemcsak az epehólyagban lehet, besodródhat az epeutakba. Ha a májsejtek és a nyombél (patkóbél) közötti szakaszt elzárva akadályozza az epeelfolyást, sárgaság keletkezik. Az esetek többségében az epehólyag-gyulladások (kolecisztitisz) hátterében is felfedezhető az epehólyag-vezetékben megrekedt kő. Hasonló akadály a jóval ritkábban előforduló daganat, az epeútgyulladás következtében hegessé vált epeutak.

Ha valakinek epekólikája van, a görcsképződési panaszokat megoldja az epehólyag, illetve az epeutakban megrekedt kő eltávolítása. Laparoszkópiával – kis metszéseken át a hasüregbe juttatott eszközzel – mintegy húsz perc alatt megoldható a probléma. De mielőtt a műtét mellett döntenénk, mérlegelni kell, arányban áll-e a kockázat a várható eredménnyel. Ha a panasz megszüntethető epehajtó, görcsoldó, emésztést javító gyógyszerekkel és diétával, akkor nem szükséges a műtét.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top