Felderítés
Ha megcsörren a telefon és interjúra hívnak, az alábbiakat kell feltétlenül megtudnod:
a találkozó pontos helyszíne (nemcsak utcanév, házszám, hanem kerület, emelet, ajtószám is ha nagyon ismeretlen, nyugodtan rákérdezhetsz, hogy milyen nagyobb közlekedési csomóponthoz, megállóhelyhez esik közel)
a fogadó személy neve, beosztása
időpont
telefonszám
a cég pontos neve (amire nem illik direktben rákérdezni, úgyhogy az elején figyelj, amikor bejelentkezik ha lehet, jegyzetelj. Ha nem jött össze, mentőmondatnak jó lehet pl.: “Nagyon erős a háttérzaj, elnézést kérek, de nem hallottam, honnan telefonál.”)
mit kell esetleg magaddal vinned (bizonyítvány, referenciamunka, igazolványkép stb.)
nagyjából mennyi ideig fog tartani az interjú
Ha munkaközvetítő iroda keresett meg, saját érdekében néhány információt el fog árulni, de meg is fog tartani jó párat. Ha a cégnevet nem is, de a cégméretet, profilt és a munkakör jellemzőit el fogják mondani. Ha már továbbították az anyagodat, és az adott vállalattal szeretnének összeismertetni, a nevet, címet is el fogják árulni. Ekkor fel lehet tenni udvariasan néhány indiszkrét kérdést, például: “Az Önök tapasztalata szerint nyitottak a továbbtanulni szándékozókra?”
Próbálj ráközelíteni, mennyire nagy a fluktuáció (nagyvállalatok, multicégek esetében a komolyabb létszámleépítésekről, a vezetőség évenkénti lefejezéséről az országos illetve helyi napilapok, gazdasági és/vagy szakmai magazinok hírt szoktak adni). Jól ismert, úgymond megbízható cégek esetében az utóbbi néhány hónapban felröppent hírek árulhatnak el sokat például azt, hogy új helyen, más városokban nyitnak irodát, vagy éppen bekebelezték az egyik konkurensüket. És persze a várható fizetési lehetőségeket is megpróbálhatod felmérni (akár a munkaközvetítőtől is). A cég nagysága, felépítése számít, illetve a pozíció szintje, a munkaterület.
Szintén lehet informálódni arról, miért ment el az, akinek a helyére keresnek: netán ez egy új munkakör, amelynek kialakításában te is részt fogsz venni?
Hiába készülsz fel úgymond a cégből, ha magadat kihagyod. Némi időben elkezdett önmenedzseléssel – főleg, ha kevés az információd a cégről, de jól adod elő magad – mindent megmenthetsz. Ugyanez fordítva nem igaz, ha nem vagy elég hiteles, bizalomgerjesztő, akkor hiába a hosszú információgyűjtés.
Készülj fel az interjún elhangzó kérdésekre, gondold át az alábiakat:
Mit tudsz a cégről?
Miért jelentkezel hozzájuk, mi az, ami vonz benne mint vállalat, mint munkaadó és mint munkakör?
Tisztázd magadban, hogy a konkrét feladaton kívül mi rokonszenves benne például az, hogy csapatban/egyénileg kell dolgozni? Sokat kell utazni (vagy épp ellenkezőleg)? Új ismeretekre tehetsz szert? Gondold át, személyiséged mely elemei fontosak az adott munkakörben, illetve általában munkahelyi környezetben. Ne standardokban gondolkodj, próbálj arra koncentrálni, amilyen tényleg vagy. És arra, hogy az mennyire illik a munkakörhöz.
Gondold át előre, melyek lehetnek a kínos kérdések (miért jöttél el egy adott munkahelyről; pályakezdőként miből gondolod, hogy jó csapatjátékos leszel; megfelelő színvonalon fogsz tudni teljesíteni; mit csináltál, amíg egy évig munkanélküli voltál stb.). Vedd végig, melyek a rossz előadási technikáid pl. hadarsz, grimaszokat vágsz. Ezekre próbálj odafigyelni.
Ha a Van esetleg valamilyen kérdése felszólítására nemet mondasz, azzal nemcsak fontos információkról maradsz le, de az esélyeidet is rontod. Olyan érzést keltesz a másikban, hogy számodra nem fontos, milyen céghez, milyen csapatba kerülsz, vagy annyira hiányosak az ismereteid, hogy nem tudsz mit kérdezni.
Miről érdemes kérdezni? A munkakör jellemzőiről, a cégről, a szervezeti felépítésről, arról, hogy milyen felelősségi köröd lenne, milyen részfeladatok tartoznak hozzád, ha kell utazni, akkor mennyit, mikor kellene munkába lépni.
Utolsó simítások
Ellenőrizd, hogy minden szükséges dokumentummal rendelkezel-e. Ilyen például a diploma, fotó (igazolványkép-méretű vagy kicsit nagyobb), referenciamunka, önéletrajz, nyelvvizsga-bizonyívány. Nézd át a ruhatáradat és készítsd össze, amit magadon vagy magaddal akarsz vinni. Utolsó simítások a kapun való belépés előtt: mobiltelefon kikapcs, utolsó torokköszörülés, nagylevegő, belép. Itt már nincs mit tenni: próbálj minél nyugodtabb lenni. Jöhet a premier.