Vegyi anyagok minden mennyiségben
Szervezetünk naponta több tízezer mesterséges vegyülettel kerül kapcsolatba. És ami még ijesztőbb, hogy ezekről a tömegesen előállított anyagokról szinte semmilyen egészségügyi és környezeti adat nem áll rendelkezésünkre.
A különböző kozmetikai termékek – krémek, samponok, tusfürdők – csaknem száz százalékban mesterséges vegyi anyagokból állnak, vannak azonban olyanok is, amiket mindenképpen ajánlatos elkerülnünk. Ha a következő komponensekkel találkozunk valamelyik termékben, legjobb, ha gondolkodás nélkül tiltólistára helyezzük azt.
Triclosan
A triclosan szintetikus alapú tartósító- és fertőtlenítőszer, amelyet baktérium- és gombaölő hatása miatt számos kozmetikumban megtalálhatunk – leginkább a fogkrémekben, antibakteriális krémszappanokban és lábápolókban.
Okozhat allergiás tüneteket is, de még ennél is veszélyesebb, hogy a szervezet egészséges működéséhez szükséges organizmusokat is elpusztítja, mivel nem tud különbséget tenni káros és hasznos kórokozó között. A bőr természetes védőköpenyét megbontva kiváló táptalajt biztosít az antibakteriális hatóanyagra ellenálló baktériumok kifejlődéséhez. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a triclosan rendszeres használatával többet ártunk, mint használunk: a kórokozók egyre ellenállóbbá válnak, és egyre nehezebb lesz őket legyőzni.
És ha ez nem tántorított el, íme néhány további érv: a triclosan károsíthatja a májat, az emésztéshez fontos bélbaktériumokat, sőt rákot is okozhat.
Az MDGN-t tartósítószerként alkalmazzák számos kozmetikai termékben. Megtalálhatjuk a tusfürdőkben, napkrémekben, arc- és kézkrémekben, szemfestékekben, alapozókrémekben, arclemosókban, sőt még babaápoló-krémekben (!) is.
A legújabb vizsgálatok szerint az MDGN súlyos bőrgyulladást és allergiás tüneteket válthat ki a csecsemőkre, kisgyermekekre pedig fokozott veszélyt jelent, mivel immunrendszerük kevésbé ellenálló, bőrük könnyebben átengedi a káros anyagokat.
A kutatási eredmények hatására sikerült elérni, hogy az Európai Unió 2003 szeptemberében – két éves átmeneti időszakot engedve a gyártóknak és forgalmazóknak – megtiltotta az MDGN alkalmazását a bőrben közvetlenül felszívódó szerek esetében. A lemosható kozmetikai szerekben – tusfürdőkben, naptejekben – azonban továbbra is megengedett lesz ez a veszélyes tartósítószer 0,1% koncentrátumban.
SPS – Sodium polynaphthalene sulfonate
Lenyelve méreg, irritálhatja a szemet, lebomlási termékei között veszélyes anyagok lehetnek.
DMDM Hydantoin
Allergiát okozó formaldehid-forrás, gyengíti az immunrendszert, asztmát és rákot is okozhat. További hatásai: fejfájás, depresszió, fájdalomérzés.
Enyhén irritáló hatású, rákkeltő anyagokká bomlik le.
PEG-12
Hajtömegnövelő összetevő, károsítja az immunrendszert, rákkeltő.
Cocamidopropyl betaine
A “természetes termékek” gyakori összetevője, allergiát okozhat.
Lista a veszélyes kozmetikumokról
Némileg megkönnyítheti a választást, hogy a Greenpeace környezetvédő szervezet három kategóriába sorolta a forgalomban lévő kozmetikumokat.
Kockázatos termékek: ide tartoznak a Triclosant vagy MDGN-t tartalmazó kozmetikumok.
Semleges termékek: ez a szintetikus tartósító – vagy festékanyag nélkül készült kozmetikumok csoportja.
Rizikómentes termékek: a kifejezetten ajánlott, természetes kozmetikumok tartoznak ide.
A rossz hír csak az, hogy az utolsó csoport márkáinak jó része Magyarországon gyakorlatilag ismeretlen.
Pánikra azért nincs ok
Bár egyelőre nincs olyan jogszabály, ami tiltaná az egészségre káros anyagok használatát a kozmetikumokban, azért ne rohanjunk és dobjuk ki az összes MDGN-t és Triclosant tartalmazó termékünket. Elég, ha kicsit jobban odafigyelünk, hogy mit emelünk le a polcról.