– Nemrég végeztek egy kísérletet a magassarkú cipők hátrányait kutatva mondja Molnár Róbert gyógytornász-táncterepauta. Kiderült, hogy a túl magas sarkak erősen befolyásolják a sarok normális működését, aminek következtében a térd és a csípő mozgása is nagyban eltér a normálistól. A magassarkú cipők használata emellett olyan káros torzítást idéz elő, ami a térdeket befelé csavarja el. Ez a varus (dongaláb vagy óláb) jelenség erősen kinyújtja a láb külső oldali izmait és ínszalagjait, és ezzel egyidőben összenyomja a térdízületet a láb belső oldalán.
– Igen, mindenki ismeri azt az érzést, hogy mennyire kellemes sétálni a homokban. Egészséges is, mert a homokszemcsék finoman masszírozzák a talpat. A süppedős terep pedig jól megmozgatja a sokszor teljesen elhanyagolt izmokat. Ezért tanácsoljuk a rendszeres futást, sétálást füvön, földúton, gumipályán, de nem a betonon.
– Le kellene mondanunk a magas cipősarokról?
– Bevallom, férfiként én is megcsodálom egy nő szép ívű lábát, amit a tűsarok kihangsúlyoz. Viszont mindenkinek meg kell értenie, hogy a magassarkú cipő csak alkalmakra való. Kiváltképp a ma divatos hosszú orrúak, amelyeknek a keskenysége az egész lábfejre és tartásra kihat. Senki ne csodálkozzon, ha a lábujjai bütykössé, furcsa formájúvá válnak. A doktorok rendszerint arra is figyelmeztetnek, hogy vásárlásnál nemcsak a felsőrész anyagára, hanem a talp minőségére is ügyelni kell. A kemény, rugalmatlan talp nagyobb erőfeszítésre kényszeríti a lábfej és a térd izmait, szalagjait. Persze sok esetben a térdízületi gyulladásoknál az ok a túlsúlyosság, a dohányzás, vagy korábban elszenvedett térdbaleset.
A magas cipősarok ártalmai
lábszár – a vádli izmai megrövidülnek – rendszeres fájdalmakkal jár
térd – ízületei túlzott terhelésnek vannak kitéve, a porcok hamar elkopnak
csípő – az ízületek túlzott terhelésnek vannak kitéve, a porcok a helytelen használat miatt hamar megkopnak
gerinc – az alsó rész, az ágyéktáji szakasz csigolyái a túlzott terheléstől elmozdulnak, ez rossz testtartáshoz vezet.