A nem megfelelő táplálkozás, a túlzott zsír-, és cukorbevitel következtében szív- és vérkeringési problémák, magas vérnyomás, cukorbetegség alakulhat ki, a mozgásszegény életmód és a megnövekedett súly miatt pedig nagyobb terhelés jut testünk tartó oszlopára, és ízületeinkre, így könnyen gerincbántalmak, hátfájás és ízületi károsodások áldozatai lehetünk. De vajon mikor beszélünk egyáltalán túlsúlyról?
Számokban kifejezve
Számold ki Te is a testtömeg indexed! |
A Broca-index segítségével könnyedén kiszámíthatjuk azt is, hogy mekkora súlytól kellene megszabadulnunk. Vonjunk ki a testmagasságunkból 100 cm-t, majd a kapott értéket a nők szorozzák meg 0,85-tel, a férfiak pedig 0,9-el. (Pl: (156 – 100) X 0,85 = 48 kg). Ezt az összeget kivonva jelenlegi testsúlyunkból megkapjuk, mennyit kéne fogynunk – a példában említett hölgynek a testsúlyát 37 kg-al kellene csökkenteni. (85 kg 48 kg = 37 kg)
Az említett két számítás segítségével már közelítőleg meg tudjuk állapítani, hogy mennyire vagyunk túlsúlyosak. Ám egészségügyi szempontból még ennél is többet elárul egészségi állapotunkról a testzsírszázalékunk, amit azonban már kizárólag szakember tud megállapítani. A testsúlyunkban a fölösleges zsírtömeg mennyiségén túl más tényezők is közrejátszanak mint például a csontozat vastagsága és a szerveink nagysága , a testzsírszázalék azonban azt mutatja meg, hogy súlyfeleslegünk hány százalékát teszi ki a szükségtelen zsírszövet mennyisége.
Nőknél ideális esetben a testsúly 20-25%-a származik zsírszövetből, férfiaknál pedig 15-20%. Az ennél nagyobb testzsírszázalék kisebb vagy nagyobb mértékű elhízásra utal.