December 26-án a tenger mélyén történt földrengés körkörösen több ezer kilométer távolságban is hatalmas víztömeget nyomott a partok felé. A több emelet magasságú hullámok embereket, fákat, kikötött hajókat csaptak a partnak, elmostak szigeteket, átcsaptak lapos települések felett. Irigyelt turistaparadicsomok mentek tönkre, és sok tízezer turistának életre szóló megrázó élmény marad 2004 karácsonya.
|
Azóta számtalan találgatást és pánikot keltő hír és szakmailag is megalapozott figyelmeztetés hangzott el arról, hogy a közeli jövőben milyen járványok indulhatnak el a katasztrófa sújtotta területről. A várhatóak között olyanok vannak, mint a hastífusz, a fertőző májgyulladás (hepatitis A), a szalmonellózis, a kolera és a vérhas. A rossz vízellátás, az alapvető higiénés feltételek (kézmosás, WC-használat, ételek forralása) hiánya fokozza a járványok esélyét. Az állóvizek, a nehezen felszáradó pocsolyák jó tenyészhelyei a szúnyoglárváknak, azaz a malária és a dengue láz csonttörő láz – terjesztőinek.
A Thaiföldre, Sri-Lankára és más helyekre utazó turisták az utazási irodáktól kapják az első tájékoztatást. Oltásokat a háziorvosok, a megyei ÁNTSZ, a Fővárosi ÁNTSZ (XIII. Váci u. 176) és az OEK Nemzetközi Oltóközpontja ad. Javasoljuk, hogy a csoportosan Ázsiába utazók forduljanak a háziorvosukhoz.
Az Országos Epidemiológiai Központ Nemzetközi Oltóközpontjának saját kiadványa és honlapja van, melyről az utazási irodák és az utasok is tájékozódhatnak tájegységek és betegségek szerint (www.antsz.hu/oek). |
Jogos tehát a kérdés, mennyire veszélyes Ázsiába és az indiai szubkontinensre – az érintett országokba – utazni. Elérhetik-e az elárasztott területekről induló esetleges járványok a nyaralókat? Van-e különbség abban, hogy ki hova utazik Ázsián belül? Thaiföld, India és Sri-Lanka persze eddig is azok közé az úticélok közé tartozott, ahová előzetesen orvosi tanácsot és védőoltást is javasoltak. Elsősorban az étellel, vízzel terjedő betegségekre, a szúnyogok által terjesztett fertőzésekre és kisebb balesetekre kellett készülni.
A
fertőző májgyulladás (hepatitis A) vírusa emberi érintkezéssel, vagy az étel-víz szennyeződésével terjed. A vírus hidegnek ellenáll, fagyasztás sem pusztítja el, emiatt még a jégkocka és a fagylalt fogyasztása is veszélyes lehet. Lappangási ideje 2-8 hét. Hirtelen kezdődik, lázzal, étvágytalansággal, gyengeséggel és hasi fájdalommal, amit hányás, a has jobb felső részén fájdalom, sötét vizelet, világos széklet, a szemen és a bőrön sárgaság követhet. A tünetek 2-3 hét múlva megszűnnek, de a lábadozás 2-3 hónapig is eltarthat. Magától gyógyuló betegség, lefolyását nem lehet gyógyszeres kezeléssel gyorsítani. Az idősek és egyéb okból májbetegek között súlyosabb lefolyású is lehet.
|
Ha valaki járványos területről érkezik haza és bármilyen tünete van, feltétlenül keresse fel háziorvosát, és jelezze, hogy külföldön járt. A hepatitis A ellen létezik oltás, ennek beadatása az utazás előtt javasolt. Hepatitis A és hepatitis B ellen kombinált oltóanyag is rendelkezésre áll 16 évnél idősebbeknek. Mindkét betegség ellen három oltás biztosít védelmet. Az első oltás után 1 hónappal a második, majd 6 hónap múlva a harmadik oltás esedékes. Gyorsítani lehet a védettség kialakulását, ha az oltásokat egy hét, majd 2 hét időközzel, a 0., 7. és 21. napon adják. Ilyenkor azonban egy év múlva ismétlő oltásra is szükség van. Gyermekek számára is van kombinált, hepatitis A és B elleni oltás, azoknak javasolják, akik huzamosabb ideig tartózkodnak külföldön, például a szülők munkavállalása miatt.
Ne felejtsük, a hasmenés legnagyobb veszélye a kiszáradás. A fokozott folyadék- és sóvesztés gyengeséget, keringési zavart okozhat. Orvosi vény nélkül beszerezhető a Bolus adstringens, ami a bélfalat fertőtleníti, a Normolyt por, mely az elvesztett sókat pótolja. Antibiotikum csak bizonyos alapbetegségek esetén, orvosi javaslatra szedhető. |
A természeti katasztrófák után a hastífusz fertőzés esélye is megnő. Általános rossz közérzet, láz, gyengeség a bevezető tünetek. A bélfalból a vérkeringésbe jutnak a baktériumok idegrendszeri és keringési károsodást is okozhatnak. Védőoltás van ellene, mely 3 évig tartó védelmet biztosít.
A védőoltások hatását kiegészítik azok a szabályok, melyeket minden külföldi tartózkodás során érdemes betartani. Ahol a vezetékes víz emberi fogyasztásra alkalmatlan, ott fogmosásra is palackozott vagy forralt vizet kell használni. Ha a rendszeres kézmosás feltétele nincs meg, akkor az illatszerboltokban és gyógyszertárakban kapható, fertőtlenítővel átitatott törlőkendő és pumpás spray használata javasolt.