Nézzük, melyek azok az elemek, amelyeknek mindenképpen szerepelniük kell a dokumentumban.
A munkaszerződés alanyai
A munkaviszony munkaszerződéssel jön létre, melynek két alanya van, a munkáltató és a munkavállaló. Munkavállalóként az a természetes személy létesíthet munkaviszonyt, aki betöltötte a tizenhatodik életévét. Munkáltató bármely jogalany lehet: természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiség nélküli gazdasági társaság (pl. közkereseti társaság, betéti társaság).
Kötelező elemek |
Írásbeliség Felek neve Munkavégzés helye Munkabér (személyi alapbér) Munkakör |
1. Írásbeliség: Ez az egyetlen formai követelmény. A munkaszerződést mindig írásba kell foglalni, erről a munkáltató köteles gondoskodni. SMS-ben, e-mailben, táviratban megkötött munkaszerződés érvénytelen. Az írásos munkaszerződés elmaradása miatt érvénytelenségi okra csak a munkavállaló hivatkozhat, de ő is csak a munkába állást követő harminc napon belül.
2. A felek neve: Természetes személy kizárólag a saját nevében köthet munkaszerződést, és csak a személyi igazolványában szereplő néven. Tehát például Dr. Sárszeghy Eduárd nem köthet érvényes munkaszerződést Báró sárszegi Dr. Sárszeghy Eduárd, Alsó- és Felső Sárszeg örökös ura néven.
4. A munkavállaló személyi alapbére: A személyi alapbért időbérben kell meghatározni. A meghatározásnak csupán egyetlen törvényi korlátja van: a személyi alapbér nem lehet kevesebb, mint a kormány által jogszabályban meghatározott minimálbér összege (ez utóbbi 2005. január 1-jétől bruttó 57.500 Ft/hó 8 órás foglalkoztatás esetén). Ebből következően a személyi alapbért a forinton kívül más pénznemben is meg lehet határozni (pl. kuvaiti dínár). Pénzre átváltható eszköz is megengedett (pl. havi két teve), ha annak értéke bizonyíthatóan a minimálbér felett van.
Az egyéb támogatásokra, jutalomra, prémiumra külön megállapodásban lehet kitérni. A nagyobb cégek a kollektív szerződésben részletesen rendelkeznek az olyan egyéb juttatásokról, mint a ruhapénz, az utazási hozzájárulás, a vállalati kölcsön és hasonlók.
5. A munkavégzés helye: Az a hely, ahol a munkavállaló a munkáját végzi. A munkáltató köteles biztosítani az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeit. A munkavégzés helye lehet egy földrajzilag meghatározott hely (pl. Északi sark), de lehet több kihelyezett hely is, sőt gyakori a “munkavégzés helye: változó”, megjelölés is.
Járulékos elemek |
Munkaidő (ha eltérnek a törvényben szabályozottól) Ki a munkáltatói jogok gyakorlója? Szabadság kiadása Próbaidő Felmondási idő Titoktartási kötelezettség Személyi felelősség Egyéb juttatások Másodállás tilalma Versenytársnál való elhelyezkedés tilalma Minden egyéb fontos kérdés |
A munkaszerződés módosítása
A munkaszerződést – mint minden más szerződést – csak közös megegyezéssel (írásba foglalt egyetértés!) lehet módosítani, melynek során a munkaszerződés megkötésére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
Speciális esetekben a törvény erejénél fogva kell módosítani a szerződést, így ha a munkavállaló a munkából való távollét után (pl. sorkatonai vagy polgári szolgálat, a gyermek vagy közeli hozzátartozó ápolása, gondozása céljából igénybevett fizetés nélküli szabadság) újból munkába áll, akkor az időközben megtörtént bérfejlesztésnek megfelelő munkabért neki is biztosítani kell.
A munkáltató által “felajánlott” szerződésmódosításnak (pl. más munkakörbe való áthelyezés) a munkavállaló részéről történő elutasítása sem rendes, sem rendkívüli felmondásra nem jogosítja a munkáltatót.