Vámpírok a fűben
A kullancsok tanyája a magas fű, a folyóparthoz közeli területek, a fák lombkoronái, alacsony bokrok, sötétebb, páradúsabb helyek; itt várakoznak türelmesen áldozataikra. Kifejezetten szeretik a testhajlatokat, a védett, melegebb testtájakat. Áldozatként először általában nem érzel semmit, mert a kullancs érzésteleníti bőrödet a nyálában lévő
A Lyme-kór
Az emberre veszélyes fertőzéseket a hazánkban élő mintegy 20 kullancsfaj közül egyetlen, az Ixodes ricinus, vagy ismertebb nevén vöröshasú kullancs terjeszti. A kullancs-encephalitis vírusát a vadon élő állatokról, rágcsálókról viszi át az emberre. Átlagosan minden tizedik kullancs fertőzött a Lyme-kór kórokozójával (Borrelia burgdorferi), és minden ezredik kullancs az agyhártyagyulladást okozó vírussal.
Ha megfertőződtél, fel kell készülnöd arra, hogy a betegség hullámzó lefolyású: a panaszmentes hónapokat a különböző szervrendszereket érintő tünetek együttes jelentkezése követheti. A Lyme-kórra utaló jelek észlelésekor ajánlatos mielőbb infektológus szakorvoshoz fordulnod, mert nagy dózisú, a szokásosnál hosszabb ideig szedett antibiotikumokkal a betegség eredményesen gyógyítható. Az időben megkezdett kezelés ugyanakkor a szövődmények kialakulásának kockázatát is csökkenti! A védőoltás mely három egymást követő alap- és egy emlékeztető oltásból áll a kullancsenchephalitis, vagyis a vírusos agyvelőgyulladás ellen nyújt védelmet, a Lyme-kór ellen nem.
Az erdőben való sétáknál öltözködj megfelelően, és máris tettél valamit a “kullancskórok” megelőzése érdekében. Ne az utolsó divatot kövesd! Ha meleg van, ajánlatos világos színű sapkát, galléros ruhadarabokat viselned, a kullancs ugyanis fénykerülő, a fedetlen testrészen ritkán csíp. Hűvösebb időben tűrd be nadrágodat a zokniba, ellenkező esetben könnyen lesöpörheted lógó nadrágszáraddal a lombos erdők sűrű aljnövényzetéről az áldozatra váró kullancsokat. És a forgalomban lévő kullancsriasztó szereket minél gyakrabban használd.