Az önmagukat gyógyító állatok mellett léteznek igazi orvosállatok is, akik képesek más élőlényeket gyógyítani. A legismertebb példa erre a krokodilmadár és a doktorhal, aki a krokodil, illetve a cápa szájából távolítja el az élősködőket és a romlandó maradékokat.
A magyar néprajzból ismert sebészeti beavatkozás egy különös módja, amikor sáskával vagy tücsökkel haraptatják le a szemölcsöt, mondván, így az nem nő majd újra. A piócázás szokása évezredeken át elfogadott gyógyító módszer maradt. A méhcsípést még sokan ma is a reumás fájdalmak jó ellenszerének tartják, újabban pedig a sclerozis multiplex nevű betegség gyógyításában alkalmazzák.
A mágikus gyógyászatban elterjedt szokás volt a betegség átküldése, átruházása állatokra. Más állatok nem tudatosan, hanem puszta jelenlétükkel fejtenek ki gyógyhatást. Tény, hogy a házi kedvencek, kutyák, macskák simogatásának szívritmus-szabályozó és vérnyomáscsökkentő hatása van.
Léteznek szerencsés állatok, akik túlélhetik orvosi használatukat. Ilyen például a vipera, akinek a fogából fejnek ellenmérget, a méh, akinek csak a termékét, a méhpempőt és a mézet használják fel gyógyszerként, vagy a fiatal csikó, akinek csupán homlokdudorát, az úgynevezett hippomanesz-t metszették ki a görögök, hogy csodaszert készítsenek belőle. A szegény iráni hegyi-kecske viszont pechére a gyomrában hordozta azt a követ, a bezoárt, amelyet a középkorban gyógyhatásúnak tartottak. A fecskéknek, seregélyeknek, verebeknek pedig az agyvelejüket használták szerelmi bájitalként. (Ugyanerre szolgált Indiában az orrszarvú tülke, Kínában a tigris hímvesszeje, Európában pedig a kőrisbogár, a szarvasbogár pora vagy a kakas taraja és heréje.)
Az állati eredetű orvosságok persze ma sem mentek ki teljesen a divatból. Az organoterápiás gyógyszerészet amelyre először a világon a magyar Richter gyár szakosodott állati szervkivonatokból állít elő orvosságokat és hormonkészítményeket. Az idősebbek emlékezhetnek a gyerekekbe tukmált csukamájolaj iszonyatos ízére, amelyet egy tengeri hal májából gyártottak. De a szervátültetésben is mindmáig használnak állati eredetű anyagokat, szerveket. Ha gyógyító állatokról beszélünk nem szabad elfeledkeznünk arról a számtalan állatról sem, aki laboratóriumi állatkísérletek során veszti nap, mint nap életét, hogy az orvostudomány haladását elősegítse.