Ahogy a csont veszít tömörségéből, egyre törékenyebb lesz, kialakul a csontritkulás (oszteoporózis).
Két fő típusa az elsődleges és a másodlagos csontritkulás. Másodlagos oszteoporózist okozhat a krónikus veseelégtelenség, bizonyos hormonzavarok, valamint egyes gyógyszerek tartós szedése. Az alkohol és a dohányzás ronthatja a fennálló csontritkulást.
A menopauza utáni (I. típusú oszteoporózis) csontritkulást az ösztrogén hiánya okozza. Veszélyeztetettebbek a sovány, törékeny nők, mert csontjaik vékonyabbak, testük zsírtartalma is kisebb. További kockázat a korai, negyven év előtti, illetve műtét miatti menopauza és az anorexia (kóros soványság).
Az időskori csontritkulás (II. típusú oszteoporózis) oka a női hormon (ösztrogén) hiányában csökkenő kalciumkínálat, amihez gyakran hozzájárul a D-vitamin-hiány is.
A csontsűrűség csökkenése lassú, sokáig észrevétlen marad. Gyakran csak akkor hívja fel magára a figyelmet, amikor a csont kis erőbehatásra összeroppan, eltörik. Az egyik legsúlyosabb sérülés a combnyaktörtés. Ugyancsak gyakori a csuklótáji törés, ráadásul csontritkulásos betegnél a gyógyulás is lassúbb.
A csontsűrűségmérés egyértelműen igazolhatja a fennálló betegséget. A legmegbízhatóbb a DEXA (kettős energiájú röntgensugár-abszorpciometria), amellyel a legvalószínűbb töréshelyeket vizsgálják: a csigolyákat és a csípőtájat.
A kezelés célja a törések megelőzése, a csontsűrűség növelése és a bekövetkezett törések ellátása. A terápia alapja a napi kalcium- és D-vitamin-bevitel biztosítása. Nőknél megfontolandó az ösztrogénpótló kezelés. Férfiaknál a tesztoszteronpótlás jelenthet megoldást, amennyiben ebből a hormonból hiány mutatkozik. Alkalmazható kalcitonin, amely a csontlebomlást gátolja. Ígéretes új készítmény a parathormon. Az injekció formájában adott gyógyszer serkenti a csontképződést, növeli a csontsűrűséget.