Mit lehet ilyenkor tenni?
Talán mert mindent meg lehet szokni, mert előbb-utóbb minden rutinná válik, nehéz szem előtt tartani életünk lelkesítő és kielégítő részeit. Ha megkérdezem, sokan nem tudják, mi tehetné dinamikusabbá, értelemmel telibbé, érdekesebbé az életüket. Akinek pedig van egy tippje, az olyan dolgok után vágyakozik, melyek saját bevallása szerint rajta kívül állnak (és melyek birtokában mások ugyanilyen unalmasnak és értelmetlennek érzik a mindennapjaikat).
Mi az előnye ennek a szemléletnek?
Semmit nem kell tenned, és továbbra is sajnálhatod magad az életed egyhangúsága
Először is nézz körül, és vizsgáld meg a lehetséges tényezőket. Mi okozhatja ezt az állapotot? Fáradtság? Túlterheltség? A megbecsültség hiánya? Unalom? (Mivel kapcsolatban?) Rutin? Nem látod a fényt az alagút végén? (Mi jelentené a fényt?) Lehet, hogy több kérdés is rád vonatkozik. Amikor ezeket felismerted, írd le őket, és gondolkozz el azon, mi az az egy, legfontosabb dolog, amit tenni tudnál, hogy javíts ezen a tényezőn. Ezt tűzd ki célként (a hatékony célkitűzésről és célmegvalósításról júliusi cikkemben írtam). Ez persze nem mindig egyszerű, és a legtöbb esetben tovább kell vizsgálódnunk az előrelépés
Erre a problémára (tapasztalatom szerint) végül kétféle megoldás van a legtöbb esetben. Az egyik, hogy tudatosítjuk önmagunkban azoknak az értékeinknek a felismerését, melyek hatására olyanná alakítottuk az életünket, amilyen. A másik, hogy önmagunkat egy kihívás elé állítjuk.
Kérdések és válaszok
A legnehezebb kérdést a végére hagytam, pedig ez lehet a legfontosabb: hol állsz a saját kiteljesülésed útjában? Mit tennél, ha mernél? Mitől félsz? Hogyan tudnál teret nyitni a változásnak, a lehetőségeknek?
Én azt gondolom, mindenkinél előfordul, hogy beleun abba, ami van. Az újítás, az új kihívások keresése érdekessé teszi az életet, és mindenkinek jót tesz. A kérdés az, hogy amikor az agyunk rámutat, hogy ennek jött el az ideje, rossz kedvvel harcolunk e felismerés ellen, vagy nagy lehetőségként fogjuk fel.