Hiba: Úgy gondolod, butának tűnsz, ha kérdezel
Az a baj, hogy még mindig a régi mondásra hagyatkozunk, miszerint: Jobb, ha hallgatsz és hülyének néznek, mint ha megszólalsz, és be is bizonyítod, hogy az vagy. Nos, nem értek ezzel egyet. Annyiszor maradnak csöndben a nők, hogy nem kell több ilyen alkalmat keresni. Ha jogos kérdést teszel fel, amely a probléma jobb megértését szolgálja (ellentétben a kérdésként megfogalmazott kijelentéssel, amiről majd a későbbiekben esik szó), az inkább az önbizalom jele, mintsem a tudatlanságé.
Vedd azonban figyelembe a tárgyalás többi résztvevőjének az igényeit is. Ha már több kérdést is feltettél, és látod, hogy a többiek mozgolódnak, vagy túl sokáig tartott a megbeszélés, gondold meg, mennyire fontos, hogy ott helyben választ kapj.
Tippek
Ha nem értesz valamit, kérdezd meg! Sokkal jobb így, mint ha rossz irányba indulnál, és egy csomó energiát és időt hiábavalóan vesztegetnél el.
Figyeld meg az embereket a tárgyalásokon, és észre fogod venni, amikor zavartan néznek, vagy nem értik az elhangzottak lényegét. Használd ki ezt az alkalmat, hogy segíts a csapatnak, és mondd ezt: Úgy látom a tekintetekből, hogy ez nem egészen világos. Mondana esetleg néhány példát vagy meg tudná másképp fogalmazni? Bízz az ösztöneidben! Ha valami nem érthető világosan, akkor valószínűleg nem az. Fogalmazd meg egyszerű szavakkal a problémát, hogy egyértelmű legyen. Például: Jól értem, hogy a projekt első ütemének kivitelezésére hat hónapot kapunk, a második ütemre három hónapot, és a harmadikra ugyancsak hat hónapot? Ha tévedsz, meg fogják mondani, ha nem, megkaptad a szükséges információt. Ha azt éreztetik veled, hogy buta kérdést tettél fel, gondolj arra, hogy ez az ő problémájuk, nem a tiéd. Ha rendszeresen ezt teszik, kérdezd meg egyenesen, miért érzik szükségét a megszégyenítésednek egy kérdés miatt. |