Ám gyógyerejük a régi, a fokhagyma, a gyömbér és a ginszeng is ebbe a kategóriába tartozik.
A ránk maradt papiruszok szerint időszámításunk előtt négyezer évvel az egyiptomi piramisok építői azért kezdtek sztrájkba, mert munkáltatóik csökkentették a fokhagyma-fejadagjukat. Nyilván tudták, hogy a jellegzetes illatú fűszer kiváló orvosság meghűlés, rosszullét, hasmenés, ízületi fájdalmak, rovarcsípés esetén. Képes szabályozni a koleszterinszintet, a vérnyomást. Véd a szívbetegségek ellen, fokozza a vírusfertőzésekkel szembeni ellenálló képességet, valamint segít megelőzni az influenzát. A népi gyógyászatban használták emésztési zavarok, asztma, vesebetegségek, gümőkór, sőt szemölcsök ellen is. Az átható illat sem tartotta vissza azokat, akik szerelmi vágyaik és teljesítőképességük növelése végett fogyasztották.
A gyömbért már az i.e. 3000 körül keletkezett első kínai füvészkönyv fontos gyógyszerként említi. A hagyományos ájurvédikus orvoslás szerint a növény nemcsak a testet, hanem a lelket is erősíti. Ezekre a hagyományokra alapozva a gyomorpanaszok vagy a megfázás tüneteinek enyhítése mellett a pszichés gyengeségek gyógyítására ajánlják. A Dél-Kínában és Indiában ősidők óta ismert gyömbér időszámításunk kezdetén jelent meg Európában. Angliában gyomorerősítő italokat és sört készítettek belőle. A magyar konyhának szintén fontos kelléke. Serkenti a vágyat, növeli a szexuális erőt, bár a szakemberek nem ezt a tulajdonságát értékelik a legtöbbre. A legújabb kutatások azt igazolták, hogy gyulladáscsökkentő hatásán túl segít kiküszöbölni a gyógyszerek, illetve a kemoterápia káros mellékhatásait, valamint hatékony a szívinfarktus kialakulásának megelőzésében.
Köhögés és hörghurut ellen |
Öntsünk fél liter forrásban lévő vizet öt dkg finomra vágott fokhagymára. Lezárt edényben hagyjuk állni tíz órán át, majd adjunk hozzá annyi mézet, hogy az elegy szirupsűrűségűvé váljon. Naponta háromszor egy-egy teáskanálnyit igyunk belőle. |