nlc.hu
Életmód
Több, mint 1 000 diák versengett a Magyar Nemzeti Bank Monetary-vetélkedõjének fõdíjáért

Több, mint 1 000 diák versengett a Magyar Nemzeti Bank Monetary-vetélkedõjének fõdíjáért

Az idén elsõ alkalommal megrendezett középiskolai vetélkedõ gyõztese a gyõri Révai Miklós Gimnáziumból érkezett ”Agyoncsapat” lett

Idén első alkalommal rendezett országos középiskolai vetélkedő sorozatot a Magyar Nemzeti Bank. A „Monetary – közgazdálkodj okosan” elnevezésű megmérettetésen több mint 1 000, 17-18 éves diák vett részt. A háromfordulós internetes és helyszíni versengésből álló vetélkedő 1 000 000 forintos fődíját Győrből érkezett „Agyoncsapat” vihette haza. A csapat tagjai: Vida Nikolett Dalma, Bencze Zsolt, Csató László, Pongrácz Bálint a Révai Miklós Gimnáziumban tanulnak, felkészítő tanáruk: Boros Tamás.








A Magyar Nemzeti Bank vállalt célja, hogy törvényben rögzített alapfeladatai mellett közelebb hozza az intézményt az emberekhez, megértesse és elfogadtassa a jegybank működését, a monetáris politika mozgatórugóit, egyben növelje a nagyközönség pénzügyi tájékozottságát. Az MNB évek óta szervez a lakosság, és különösen a diákságnak szóló, a pénzügyi kultúra fejlesztésére irányuló programokat, amelyet idén a Monetary-vetélkedővel gazdagított.







A Magyar Nemzeti Bank törvényi feladatai mellett kiemelten fontosnak tartja a lakosság – ezen belül is a diákok – pénzügyi jártassága, az általános pénzügyi kultúra növelését. Ezért évek óta figyelmet fordít arra, hogy minél több emberhez eljuttassa üzeneteit. A jegybank 2004-ben nyitotta meg Látogatóközpontját, ahol azóta több mint 80 000-en ismerkedtek meg a Nemzeti Bank tevékenységével, történetével, a Monetáris Tanács működésével, vagy például az euróval. A jegybank felsőoktatási intézmények tanulóinak szintén hagyományosan rendez minden évben közgazdasági témájú esszépályázatot, a középiskolásoknak viszont idén először indított vetélkedőt.

A „Monetary – közgazdálkodj okosan” elnevezésű vetélkedő egy olyan oktató-ismeretterjesztő országos verseny, amely mind az ifjúság, mind a felnőtt lakosság számára fontos és hasznos információkat közvetít. Célja, hogy a gazdaság látszólag bonyolult folyamatait egyszerű, közérthető formában tárja a fiatalok elé, megvilágítva az egyes, első látásra nehezen érthető gazdasági döntések okait és lehetséges következményeit.













 


 


 


 


 


 


A vetélkedő 2006 januárjában indult, és a csapatok három fordulón keresztül juthattak el a mai döntőbe. Egy az MNB-ről szóló dolgozat és internetes selejtezők után az elődöntők Győrött, Pécsett, Budapesten, Debrecenben és Szegeden voltak. A selejtezők célja az MNB küldetésével kapcsolatos alapvető tudásanyag tesztelése illetve az önálló gondolkodás megindítása volt. Az elődöntők során a csapatoknak a monetáris politikával, pénzügyekkel és a gazdasággal kapcsolatos kérdésekre kellett válaszolniuk, illetve gyorsasági kvízjátékban mérték össze tudásukat. A játék harmadik fordulója, s egyben a döntője egy, a monetáris politika mechanizmusát bemutató szimulációs feladat, ennek kommunikációja és kérdések alapján a döntés megvédése.
A végső megmérettetésre a paksi Energetikai Szakközépiskolából, a szegedi Kőrösy József Közgazdasági és Külkereskedelmi Szakközépiskolából, a győri Révai Miklós Gimnáziumból, a váci Boronkay György Műszaki Középiskola és Gimnáziumból és az egri Neumann János Középiskolából érkezett versenyzők kvalifikálták magukat.
Közülük a legjobbnak a Győrből érkezett „Agyoncsapat” bizonyult. A csapat tagjai: Vida Nikolett Dalma, Bencze Zsolt, Csató László, Pongrácz Bálint, felkészítő tanáruk: Boros Tamás.
Második helyen az egri „Fej vagy írás” csapat, harmadik helyen a szegedi „Közgarázd-ászok”, negyediken a paksi „freelance”, míg ötödik helyen a váci „Boronkay” végzett.
Az első három helyezett csapat jelentős pénzjutalomban részesült, 1 000 000, 750 000 és 500 000 forintot vihettek haza, míg a döntőben helyezést el nem érő két csapat 250 000 és 100 000 forintot kapott. Az első öt helyezett csapaton kívül díjakban részesültek azok a csapatok is, amelyek bár nem jutottak el a döntőig, az elődöntőkben átlagon felül teljesítettek.

Az MNB – egyetértésben a résztvevőkkel – rendkívül sikeresnek és hasznosnak ítélte a Monetary-vetélkedőt, amelyet szándékai szerint a jövőben is megrendez, így teremtve lehetőséget minél többeknek arra, hogy betekintést nyerjenek az ország egyik legfontosabb gazdasági intézményének működésébe.


Budapest, 2006. április 07.

MAGYAR NEMZETI BANK
Kommunikáció

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top