nlc.hu
Életmód
Védõoltás a méhnyakrák ellen

Védõoltás a méhnyakrák ellen

Nem lehet eleget hangsúlyozni, mennyire fontos a megelõzés. A human papilloma vírus sok esetben játszik szerepet a méhnyak daganatos megbetegedéseinek kialakulásban, a kifejlesztett védõoltás segíthet a megelõzésben.





Első helyen a megelőzés!

A második leggyakoribb daganatos megbetegedés a nők körében a méhnyakrák, melynek korai diagnosztizálására ma már van megbízható módszer. A betegségben elhunytak magas száma, mégis azt jelzi, hogy a nők jelentős része nem veszi igénybe a rákszűrést.
Ha pedig nem veszünk részt az évenkénti nőgyógyászati vizsgálaton és rákszűrésen, kicsi az esélye annak, hogy időben felismerhető legyen a betegség. A korai stádiumban felfedezett és kezelt méhnyakdaganat túlélhető! Ezt a vizsgálatot minden 18. életévét betöltött, illetve szexuális életet élő nőnek évente egyszer el kellene végeztetnie. A méhnyakrák rendszerint lassú lefolyású betegség, évek telhetnek el addig, míg a méhnyak sejtjei kórósan osztódni kezdenek. Ezért a folyamatos orvosi kontroll lehetővé teszi, hogy a gyógyítható stádiumokban „csípjük el” az elváltozást.

HPV-ből daganat?

A méhnyakrákban megbetegedett nők szervezetében gyakran kimutatják az úgynevezett humán papilloma vírust, röviden HPV vírust, amely szexuális úton terjed. Ennek a víruscsaládnak számos változata ismert, egy részük bőrelváltozásokat, szemölcsöket okozhat, egy másik részükről azonban megállapították, hogy szerepet játszhat a méhnyakrák kialakulásában. Ez utóbbiak tehát elindíthatják a méhnyak sejtjeinek kóros burjánzását. A vírus azért különösen veszélyes, mert előfordul, hogy nem produkál tüneteket hosszú éveken keresztül. A méhnyakrákban megbetegedettekben azonban nem mindig mutatják ki a HPV-t, vagyis az elváltozás kialakulásában más is szerepet játszhat. A HPV hordozói férfiak is lehetnek, náluk azonban elvétve okoz tumort. A fertőzöttség esélyét a partnerek gyakori cserélődése és a fiatal korban megkezdett testi kapcsolat fokozhatja.





Oltóanyag a rák ellen?

A tudomány mostanra újabb lépést tett a rák hatékony megelőzéséhez vezető úton. Olyan sikeresnek tűnő oltóanyagot fejlesztettek ki, amely a méhnyakdaganatos megbetegedések szempontjából legagresszívebb HPV vírusok ellen is védettséget nyújt, s amely megakadályozza a betegség kialakulását. Vagyis valójában nem méhnyakrák elleni oltásról van szó – tudtuk meg Dr. Radványi Krisztina szülész-nőgyógyásztól – hanem-e dagantfajtát is előidézhető HPV vírus elleni vakcináról. Az oltással kezelendők között a még szexuális életet nem élő fiataloknak (fiúk és lányok), valamint a szexuálisan aktív korban lévőknek egyaránt helye van. Bár Magyarországon jelenleg még nem elérhető ez az oltóanyag, de az előzetes tervek szerint még idén bejegyeztetik és elérhetővé teszik. Az orvosok azonban arra hívják fel a figyelmet, mindez nem jelenti azt, hogy az oltás használatától kezdve nem lesz szükség az évenkénti nőgyógyászati rákszűrésre, hiszen a méhnyakrák jelentős részét okozza ez a vírusfajta, de előfordul, hogy máshonnan eredeztethető a daganat kialakulása. A méhnyakrákos megbetegedések nagymértékű csökkenése azonban még ettől a rendkívül biztató eredményekkel kecsegtető oltástól sem garantált, hiszen az adatok szerint meglehetősen borsos fogyasztói árra lehet majd számítani, s még arról sincs információ, hogy teljes árú lesz-e, avagy támogatott, s ha az utóbbi, akkor a társadalombiztosítás milyen mértékben finanszírozza a készítményt. Mindezek ellenére mégis van esély arra, hogy a HPV vírussal összefüggésbe hozható méhnyakrákos megbetegedések halálozás áldozatainak száma csökkenni fog, akárcsak az újonnan diagnosztizáltak aránya.


Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top