A leghétköznapibb gyógynövények közé tartozik a lándzsás útifű, amely majd mindenütt megél, ahol gyep található. Párhuzamos erezetű, lándzsa alakú leveleinek drogja többek közt C-vitamint, cseranyagokat, cukrokat és különféle enzimeket tartalmaz. A népi orvoslásban igen közismertnek és közkedveltnek számított, már csak azért is, mert a mezőn dolgozó embereknek mindig kéznél volt. Ha sérülés ért valakit, csak leszakított egy levelet, jól megtörte, megköpködte, és a sebre borította. Használták feltört lábra, darázs- vagy méhcsípés, sőt kutyaharapás és kígyómarás esetén is. Hatékonynak bizonyult mind fertőtlenítőként, mind fájdalomcsillapítóként. Nyálkaoldó, köhögéscsillapító, baktériumölő hatása teaként, szirupként érvényesül, a légzőszervi megbetegedések kiváló ellenszere.
Mi több: vértisztítóként, valamint hólyagbántalmak természetes orvosságaként szintúgy megállja a helyét.
A jellegzetes illatú kamillát a régi egyiptomiak olyan nagyra tartották, hogy egyenesen a fényes napisten virágjaként tekintettek rá. Olajával fáradt és fájdalmasan sajgó végtagjaikat kezelték. A fészkes virágzatúak családjába tartozó növény drogja nyugtató, görcsoldó, kiváló gyomorerősítő, valamint gyulladáscsökkentő hatású. Felhasználási lehetősége igen sokrétű: alkalmazható teaként, szemborogatásként, toroköblítőként, haj- és bőrápolóként, inhalálóként, ülőfürdőként. Kíméletessége miatt kisgyermekeknek is javallható. A természetgyógyászok szerint, ha valamilyen bosszúság ér, egy bögre kamillatea máris old a bennünk kialakult stresszen. Szépségápolónak sem utolsó: a hetenként alkalmazott kamillás arclemosástól bőrünk friss és üde marad. Virágját májustól augusztusig gyűjthetjük, lehetőleg délidőben.
Tipp!
E hónaptól a szezon végéig háromnapos gyógynövénygyűjtő túrák indulnak Bükkszentkereszten. A füves ember, Szabó György segítségével ismerkedhetünk meg a gyógynövények gyűjtésének és alkalmazásának tudományával.
Információ, jelentkezés »