Miért egészségmegőrző?
Megfigyelték, hogy a Földközi-tenger mentén élők kevésbé túlsúlyosak, és körükben alacsonyabb a szív- és érrendszeri megbetegedések, a vastagbélproblémák, illetve a daganatok aránya. Ez amellett, hogy nyugodtabban élnek, kevésbé hajszoltan étkeznek, és többet mozognak, nagyrészt táplálkozásuknak köszönhető. Jóval kevesebb zsiradékot és vörös húst fogyasztanak, mint mi, ehelyett az olívaolajat, a halat, a sovány húsokat és a tenger gyümölcseit részesítik előnyben. Étrendjük sokkal nagyobb részét teszik ki a rostban és vitaminokban gazdag friss zöldségek és gyümölcsök, gabonafélék, olajos magvak és a teljesőrlésű lisztből készült tészták, mint ahogy az a magyar konyhára jellemző. Ráadásul kis mennyiségben, de rendszeresen fogyasztanak vörösbort is, ami csökkenti az érelmeszesedés kockázatát. Kutatások igazolják, hogy a mediterrán étrend követése amellett, hogy betegségmegelőző, a dietetikus szakemberek ajánlásával is összhangban levő, teljesértékű táplálkozást biztosít.
A mediterrán konyha titka
Bár a déltengeri országok táplálkozási szokásaiban lehetnek helyi eltérések, abban mindegyik közös, hogy az ételek a napi energiaszükséglet ideális arányát – 55% szénhidrát, 33% zsiradék, 15% fehérje garantálják. Ezen kívül az étrend tradicionálisan mediterrán alapjai közösek:
A mediterrán étrend alapját a növényi eredetű táplálékok képezik. Nemcsak az elfogyasztott mennyiségben van különbség a magyar konyhához képest, hanem az elkészítés módjában is. A különféle zöldségeket, mint a paradicsomot, paprikát, padlizsánt, cukkinit, articsókát, spárgát, sárgarépát, hagymát, fokhagymát nyersen, vagy kicsit megpárolva fogyasztják, ezáltal a növények magas vitamintartalma megmarad. A zöldségek elegendő rosttal, ásványi anyaggal, vitaminnal és antioxidánsokkal látják el a szervezetet, ezen kívül alacsony kalóriatarlaommal rendelkeznek, mégis telítenek, így rendszeres fogyasztásuk elősegíti a súlycsökkenést, illetve hozzájárul az elhízás és számos betegség megelőzéséhez. A zöldségek elsősorban a salátáikban fordulnak elő öntet vagy dresszing nélkül, enyhén fűszerezve, sajjtal, olívabogyóval kiegészítve. Elsősorban a friss zöldfűszereket kedvelik, amelyeket bátran használják. Pikáns ízt adnak az ételeknek, az erős fűszerezés miatt pedig kevesebb sóra van szükség, ami csökkenti a magas vérnyomás kockázatát. A gyümölcsöket ugyancsak frissen fogyasztják, így tápértékük, vitamin- valamint ásványianyag tartalmuk magasabb, és mivel nem történik mesterséges feldolgozás, nem tartalmaznak hozzáadott cukrot és tartósítószereket, így csökkentik a betegségek és az elhízás kockázatát.
Olívaolaj: A mediterrán országokban jóval alacsonyabb a zsírfogyaszrás, mint nálunk. Mivel itt elterjedt az olajbogyó termesztés, minden más zsíradék helyett olívaolajat használnak. Míg nálunk elterjedt a telített zsírsavtartalmú állati zsiradék fogyasztása, ők ezt teljesen mellőzik. A többszörösen telítetlen zsírsavtartalmú olívaolaj, csakúgy, mint a tengeri halakban található omega 3 zsírsav, segít a koleszterinszint csökkentésében, illetve a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében. Ma már nálunk is sokféle olívaolaj kapható, ezek közül az extraszűz olívaolajat érdemes vásárolni.
Vörösbor: A déliek napi 2-3 dl vörösbort fogyasztanak, és ezzel csökkentik az infarktus kockázatát. A feketeszőlő héjában található antioxidánsoknak, flavonoidoknak köszönhető a vörösbor érvédő hatása.
Álomdiéta, vagy kivitelezhető nálunk is?
A mediterrán diétát gyakran érő kritika az, hogy az alapanyagok beszerzése nehézkes és drága. Azonban ma már egyre több helyen, hagyományos élelmiszerboltokban is megvásárolhatók ezek a termékek.
A halat és az olívaolajat kivéve nem fontos ragaszkodni az egzotikus déli alapanyagokhoz, kiválóan megfelelnek a nálunk termő, évszaknak megfelelő zöldségek – mint a spenót, a sóska, a saláta, a tök, a gomba, a brokkoli, a kelbimbó, a kelkáposzta, a zöldborsó, a zöldbab, a patisszon, az uborka vagy a káposzta -, illetve gyümölcsök is.
Fűszernövényeket pedig, mint például snidlinget, bazsalikomot vagy petrezselymet, termeszthetünk otthon az ablakunkban is.
Keressük a durumtésztákat és a teljeskiőrlésű lisztekből sütött sima vagy magvas kenyereket.
Néhány hasznos tanács a diétához
Étkezz naponta többször, fogyassz sok zöldséget és gyümölcsöt.
Ne hagyd ki a reggelit, fogyassz könnyű, de tápláló, rostokban, szénhidrátokban gazdag ételeket, például müzlit, magos zsemlét vagy joghurtot.
Csökkentsd a zsiradékbevitelt. Állati zsiradék, vaj vagy margarin helyett sütéshez és főzéshez használj olívaolajat.
Salátaöntetnek is olívaolajat vagy ecetet, citromlevet használj.
Hagyományos tészták helyett fogyassz durumlisztből készült tésztákat.
Fogyassz hetente kétszer tengeri halat, legfeljebb egyszer csirkét, és kerüld a vörös húsokat, valamint a tojást. Ezeket esetleg csak havonta egyszer-kétszer fogyaszd kis mennyiségben.
Édesség helyett egyél friss gyümölcsöket.
Fogyassz étkezés közben vörösbort. Napi 1-2 dl javasolt, az antialkoholisták azonban kihagyhatják. Kerüld a bor nagyobb mennyiségű fogyasztását, továbbá a tömény italokat és a sört.
Mérsékelt mennyiségben fogyassz sajtot és zsírszegény joghurtot.
Mozogj rendszeresen, és amennyire lehetséges, kerüld a stresszt és a rohanást.
Ne kapkodj az evéssel. Kényelmesen, jó társaságban, nyugodt körülmények között egyél.
Fogyassz elegendő ásvány- vagy forrásvizet.